Partnerzy serwisu:

Niejasne opisy ulg w Kolejach Mazowieckich mogą skutkować mandatem

Michał Szymajda 18.05.2021 2,8k

Niejasne opisy ulg w Kolejach Mazowieckich mogą skutkować mandatem
Fot. R. Stolnicki
Jakub Chełmiński, dziennikarz Gazety Wyborczej, otrzymał wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej w Kolejach Mazowieckich, pomimo tego, że miał bilet. Został wprowadzony w błąd przez system sprzedaży za pomocą aplikacji, a potem – w biletomacie. Koleje Mazowieckie zapowiadają zmiany, które mają ułatwić życie podróżnym.
Dziennikarz podróżował z Milanówka i z powrotem. Najpierw przez aplikację, a później w automacie biletowym zakupił bilet kolejowy ze zniżką 33% dla Honorowych Dawców Krwi. Przy kontroli biletów okazało się, że taka zniżka mu nie przysługuje. Opis w automacie biletowym, ani tym bardziej w aplikacji Skycash nie miał szans mu tego objaśnić. „Dokumentem poświadczającym uprawnienie jest zaświadczenie potwierdzające oddanie co najmniej 3 donacji krwi lub jej składników wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA” – napisano w opisie w ulgi. To wszystko. Po więcej trzeba sięgnąć po regulamin.

Okazało się, że to zniżka dla dawców osocza po przechorowanym koronawirusie, tylko, że dowiedzieć się tego nie sposób. O tym, że zniżka przeznaczona jest dla dawców osocza świadczyć może tylko dopisek „HDK-C” na bilecie. Ale najpierw trzeba go kupić. Dziennikarz został ukarany mandatem w wysokości 210 złotych. Całą historię można przeczytać tutaj.

Koleje Mazowieckie wyjaśniają, że w samoobsługowych systemach sprzedażowych, takich jak: aplikacje mobilne, biletomaty czy sklep internetowy bilety.mazowieckie.com.pl, zamieszczane są tylko krótkie opisy zniżek oraz – jeżeli są takie możliwości – dodatkowy opis z informacją o dokumentach, jakie uprawniają do skorzystania z konkretnej ulgi.

– Sytuacja opisana w artykule sugeruje nam, że opis dodany w samoobsługowych kanałach dystrybucji nie jest czytelny na tyle, by podróżny bezbłędnie odczytał informację nt. przedmiotowej zniżki, w związku z tym podjęliśmy kroki dla doprecyzowania informacji wyświetlających się w tych kanałach dystrybucji – poinformowała Jolanta Maliszewska z biura prasowego Kolei Mazowieckich. Nadmienia też, że z tego powodu podróżny może złożyć odwołanie od wezwania do zapłaty.

– W przypadku braku wiedzy w zakresie przysługującej mu ulgi może przed rozpoczęciem podróży, a tym samym przed zakupem biletu, zapoznać się z informacja na naszej stronie internetowej lub zadzwonić na całodobową infolinię pod nr tel. 22 364 44 44, na której konsultanci udzielą właściwej informacji – dodaje Jolanta Maliszewska.

Rzeczniczka dodaje, że oprócz ustawowego uprawnienia dla Honorowych Dawców Krwi, w ramach umowy o świadczenie usług polegających na honorowaniu w pociągach Kolei Mazowieckich biletów i uprawnień do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów środkami lokalnego transportu zbiorowego, zawartej z ZTM Warszawa, w Kolejach Mazowieckich, w I i II strefie biletowej, honorowane są uprawnienia do bezpłatnych przejazdów tej grupy osób, na warunkach określonych przez miasto.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony