Partnerzy serwisu:

Nie ma planów odbudowy linii Dzierżoniów – Wrocław

Łukasz Kuś 29.07.2016 75

Nie ma planów odbudowy linii Dzierżoniów – Wrocław
fot. (GRAD) CC BY-SA 3.0
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie planuje odbudowy linii 310 Kobierzyce – Pilawa, która była częścią trasy kolejowej Wrocław – Dzierżoniow. Taka inwestycja leży w gestii samorządu.
Wiceminister Piotr Stomma odpowiedział na interpelację posła PiS Michała Dworczyka, który zapytał o możliwość przywrócenia linii 310 i uruchomienia bezpośrednich połączeń kolejowych z Dzierżoniowa do Wrocławia przez Łagiewniki i Jordanów. Wg posła, region ten jest obecnie słabo skomunikowany środkami transportu, po likwidacji kolei i PKS-ów ucierpieli na tym uczniowie, studenci i osoby niezamożne.

Linia 310 została zlikwidowana w 2005 r. a samorządy lokalne i regionalny nie są zainteresowane jej przywróceniem. Obecnie pociągi Kolei Dolnośląskich z Dzierżoniowa do stolicy regionu jadą przez Świdnicę i Jaworzynę, gdzie następuje zmiana czoła pociągu.

Ministerstwo nie ma planów rewitalizacji linii 310, gdyż jest to linia o znaczeniu lokalnym i jej ewentualną odbudowę powinny realizować samorządy.

– Linia kolejowa nr 310 ma charakter regionalny i prace związane z ewentualnym przywróceniem kursowania pociągów na tej linii mogą być prowadzone przez samorząd województwa dolnośląskiego. Przykładowo, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 zaplanowane zostały środki unijne na realizację projektów dotyczących przebudowy, modernizacji, rewitalizacji, a także w uzasadnionych przypadkach – budowy sieci kolejowej o znaczeniu regionalnym. Ponadto, organizowanie przewozów pasażerskich transportem kolejowym na obszarze województwa lub dwóch sąsiadujących ze sobą województw (przewóz do najbliższej stacji w województwie sąsiednim) należy wyłącznie do właściwych miejscowo samorządów województw, jako organizatorów publicznego transportu kolejowego – napisał wiceminister Piotr Stomma w odpowiedzi do posła Dworczyka.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony