Partnerzy serwisu:

Nie ma autobusów za pociągi z Kłodzka do Lądka i Stronia

Michał Szymajda 07.07.2022 3,8k

Nie ma autobusów za pociągi z Kłodzka do Lądka i Stronia
Fot. Wyremontowana stacja w Lądku czeka na pociągi
Autobusy w zamian za zlikwidowane lata temu pociągi miały jeździć z Kłodzka do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego od lipca. Nie ma ich i nie należy się spodziewać, że szybko wyjadą.
Walka burmistrza Lądka i Stronia o autobusy skomunikowane z pociągami w Kłodzku toczy się od początku roku. Samorządowcy przedstawili nawet wstępne rozkłady jazdy pociągów, a wicemarszałek Tymoteusz Myrda także zapalił się do pomysłu. Na razie nic z tego, autobusy nie ruszyły w lipcu. Zapytaliśmy dolnośląski urząd marszałkowski, dlaczego pomysł nie wypalił.

Pół roku rozmów i brak efektów

– Obecnie trwają rozmowy z PKP PLK ukierunkowane na nawiązanie współpracy przy uruchomieniu przedmiotowych połączeń jako komunikacji zastępczej „za pociąg” na czas zakończenia procedury przejęcia linii w zarządzenie i finalnie na własność oraz jej modernizacji – poinformował urząd marszałkowski. Fakty są jednak takie, że PLK na wprowadzenie zmiany zgodzić się nie chce, a ostatnio były problemy z finansowaniem komunikacji zastępczej nawet w przypadku wyłączonej z ruchu tylko w okresie letnim linii z Kłodzka do Międzylesia. Urząd marszałkowski stoi jednak na stanowisku, że tylko wprowadzenie autobusów "za pociągi" do rozkładu jazdy PKP PLK, pozwoli widzieć je w kolejowych rozkładach jazdy. To ma być gwarancją tego, że skorzystają z nich pasażerowie.

– To pozwoli na sprzedaż jednego biletu dzięki możliwości zastosowania jednolitych ulg ustawowych obowiązujących w przewozach pasażerskich realizowanych transportem kolejowym – napisał Michał Nowakowski, rzecznik prasowy dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego. Wynika z tego, że przez ostatnie pół roku nie udało się z PKP PLK wypracować porozumienia w tej sprawie.

Autobus ma być "kolejowy". Inaczej nie pojawi się w kolejowych wyszukiwarkach

– Zgodnie z założeniami przejazd pociągiem i autobusem możliwy będzie na jednym bilecie według kolejowej taryfy przewozowej oraz przy zastosowaniu katalogu i poziomu ulg ustawowych obowiązujących w kolejowych przewozach pasażerskich – poinformował nas rzecznik.

Równocześnie do rozmów z PKP PLK S.A. trwają rozmowy z lokalnymi jednostkami samorządu terytorialnego z Kotliny Kłodzkiej, które byłyby zainteresowane udziałem w partycypacji finansowej w rekompensacie powstałej w wyniku uruchomienia przewozów do/z Stronia Śląskiego. – Od wysokości finansowego zaangażowania współpracujących ze sobą samorządów zależy liczba uruchamianych połączeń. Szacuje się jednak, że będzie to nie mniej niż 6-8 par połączeń – napisał Nowakowski.

Zgodnie z obecnie obowiązującym rozkładem jazdy pociągów odcinek Wrocław Gł. – Kłodzko Miasto pociągi pokonują w czasie ok. 1:40h -1:45h (zależnie od ilości zatrzymań i krzyżowań pociągów czas ten ulega zmianom w przedziale ok. +/- 10 min). Czas jazdy autobusu komunikacji zastępczej pomiędzy stacją Kłodzko Miasto a Stronie Śląskie został natomiast oszacowany na poziomie 50 min.

Pomimo braku autobusów Kolei Dolnośląskich do przepięknych okolic Stronia i Lądka, w tym sezonie letnim poprawiła się nieco komunikacja autobusowa do wspomnianych miejscowości w dni powszednie. Od poniedziałku do piątku z Kłodzka przez Lądek do Stronia kursuje 10 autobusów dziennie (3 obsługuje PKS, 7 firma busowa), w soboty między miastami kursuje 6 par busów, a w tylko niedzielę – 2 (dane pobraliśmy z aplikacji e-podróżnik).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony