Partnerzy serwisu:

„Nie" dla obowiązkowej rezerwacji miejsc w niemieckich pociągach

Artur Bogdanowicz 21.08.2020 2,6k

„Nie" dla obowiązkowej rezerwacji miejsc w niemieckich pociągach
Pociąg ICE na dworcu w Amsterdamiefot. M. Szymajda
Podobnie jak w Austrii (w ÖBB) czy Szwajcarii (w SBB) Koleje Niemieckie (DB) nie planują wprowadzenia obowiązku rezerwacji miejsc w pociągach dalekobieżnych kursujących po kraju. Potwierdził to szef przewoźnika, Richard Lutz.
– Zaletą podróży kolejowych, w odróżnieniu od podróży lotniczych czy autobusowych, jest elastyczność, z której nie powinniśmy rezygnować – powiedział Lutz. To także ważny element utrzymujący względną konkurencyjność wobec transportu drogowego.

Fakultatywna rezerwacja miejsca jest możliwa i kosztuje 4 euro w klasie drugiej lub 8 euro w przypadku rezerwacji rodzinnej. Kupując bilet w klasie 1., miejscówka jest bezpłatna, kupiona osobno kosztuje 5,30 euro. W każdym wypadku możliwa jest jedna, bezpłatna zmiana.

Organizacje konsumenckie domagają się jednak coraz głośniej reformy tego systemu. Optują przede wszystkim za wprowadzeniem inteligentnego systemu rezerwacji miejsc, dołączania dodatkowych wagonów w najbardziej obłożonych składach oraz wprowadzenia bezpłatnych miejscówek do momentu zakończenia pandemii. Według sondaży, wśród Niemców zdania na ten temat są jednak podzielone.

We wszystkich pociągach, nie tylko dalekobieżnych, prowadzone są dodatkowe dezynfekcje, w miarę możliwości składy są wzmacniane. System rezerwacji „ostrzega”, jeśli wypełnienie wybranego pociągu zbliża się do połowy i sugeruje wybór innego połączenia. Jak wynika z naszych własnych doświadczeń, do pociągów Eurocity z Monachium do Werony, Wenecji, Rimini i Bolonii włączane są średnio 2-3 dodatkowe wagony, nieobjęte rezerwacją miejsc, mimo że prawie wszyscy podróżni na tej trasie decydują się na zakup miejscówki – dzięki temu możliwe jest bardzo luźne rozlokowanie pasażerów na całej trasie, co zresztą wymagane jest przez włoskie przepisy w przypadku pociągów wjeżdżających do Włoch (ale już nie w przeciwnym kierunku). Podobnie jak w Polsce, w Niemczech obowiązkowe jest noszenie maseczek zasłaniających usta i nos. Od kilku dni policja prowadzi w tym zakresie wzmożone kontrole.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony