Partnerzy serwisu:

Nie było przetargu na system sprzedaży PKP Intercity. Zlecenie dostało PKP Informatyka

Michał Szymajda 29.12.2022 2,7k

Nie było przetargu na system sprzedaży PKP Intercity. Zlecenie dostało PKP Informatyka
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
143 miliony złotych brutto PKP Intercity zapłaci innej spółce z grupy PKP - PKP Informatyka – za kompleksowy system sprzedaży biletów i jego utrzymanie. Trudno powiedzieć, czy któraś z firm poza grupą PKP zażądałaby za to samo zadanie mniej, bo PKP Intercity nie zorganizowało przetargu, lecz powierzyło to zadanie siostrzanej spółce. Bo mogło.
Jak informowaliśmy tuż przed świętami Bożego Narodzenia, Za kwotę 143 milionów złotych brutto PKP Informatyka zbuduje dla PKP Intercity zupełnie nowy system sprzedaży biletów. Na tę kwotę składa się warta 9,7 mln zł brutto (z opcją) platforma sprzedaży elektronicznej eIC 2.0, warta 71,1 mln zł brutto budowa centralnego systemu sprzedaży wszystkich biletów spółki (w tym licencja, wdrożenie i utrzymanie technologii przez 60 miesięcy z możliwością wydłużenia). Trzeci kontrakt dotyczy usługi rezerwacyjnej, którą PKP Informatyka będzie świadczyć na rzecz przewoźnika za ponad 62,1 mln zł brutto.

Wartość wszystkiego, wraz z opcjami, to aż 143 miliony złotych brutto. To największy kontrakt w historii PKP Informatyki.

Rozpoznawanie rynku trwało od 2020 roku

Historia poszukiwania rozwiązania, które zastąpiłoby system informatyczny, którego korzenie sięgają lat 90-tych jest bardzo długa. Już w 2020 roku PKP Informatyka rozpoczęło rozpoznawać rynek w zakresie nowych rozwiązań. W dwa lata później, w roku 2022, podobnie zapytanie ofertowe ogłosiło PKP Intercity. Rynek odpowiedział na nie z zaangażowaniem, bo, jak informuje spółka, „w sprawie dostawy, wdrożenia i utrzymania centralnego systemu sprzedaży biletów wraz z modułem rezerwacyjnym na RFI odpowiedziało 7 firm, a na system e-IC 2.0 – 9 podmiotów”.

Efektem rozpoznania rynku było to, że PKP Intercity dokładnie wiedziało jakie rozwiązania istnieją dla systemów sprzedaży w branży IT i mogło ogłosić przetarg w tym zakresie uwzględniający najnowocześniejsze rozwiązania. Tymczasem PKP Intercity wiedzę w przedmiotowej sprawie powzięło i warte 143 miliony złotych zadanie przekazało bez przetargu w ręce siostrzanej spółki z Grupy PKP. Jak tłumaczy to spółka?

– Wykonawcy umów na Centralny System Sprzedaży i Usługę Rezerwacyjną oraz e-IC 2.0 zostali wybrani na podstawie wyłączenia ze stosowania prawa zamówień zgodnie z właściwymi przepisami ustawy PZP – napisała Agnieszka Serbeńska z biura prasowego PKP Intercity. Rzeczywiście zarówno PKP Intercity jak i PKP Informatyka należą do jednej Grupy Kapitałowej PKP i mogą sobie zlecać tego typu zadania zgodnie z prawem. Pozostaje jeszcze jednak aspekt potencjalnych oszczędności, które można by osiągnąć wybierając spośród ofert.

"Propozycja PKP Informatyka ma charakter rynkowy"

– Przeprowadzone rozpoznanie rynku potwierdziło, że propozycje ofertowe otrzymane od spółki PKP Informatyka mają charakter rynkowy – napisała Agnieszka Serbeńska z biura prasowego. Spóła nie sprawdziła jednak tego rozpisując otwarty przetarg, gdzie oferty złożyliby także inni potencjalni dostawcy. Zaletą rozwiązania wybranego przez PKP Intercity jest natomiast pominięcie czasochłonnego procesu wyboru dostawcy.

– Celem PKP Intercity jest jak najsprawniejsze dostarczenie klientom nowych rozwiązań, co zapewnia przyjęty tryb wyboru wykonawcy. Doświadczenie spółki PKP Informatyka w zakresie utrzymania Centralnego Systemu Sprzedaży biletów i systemu rezerwacji miejsc w transporcie kolejowym (w tym szczególnie w zakresie integracji z systemami rezerwacyjnymi innych kolei europejskich) oraz serwisu sprzedaży internetowej Bilkom, jak również dotychczasowa współpraca, dają przekonanie, że należycie i profesjonalnie wywiąże się ze zobowiązań – wyczerpująco opisała przyczyny podpisania umowy z PKP Informatyka rzeczniczka PKP Intercity.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony