Partnerzy serwisu:

Nie będzie wojskowego remontu linii 231 z Inowrocławia do Mogilna

Kasper Fiszer 26.10.2022 3,2k

Nie będzie wojskowego remontu linii 231 z Inowrocławia do Mogilna
Inowrocławfot. Klimalno, lic. CC BY-SA 3.0
Ministerstwo Obrony Narodowej nie sfinansuje jednak remontu leżącej na Kujawach linii kolejowej nr 231. W najbliższym czasie resort będzie zaangażowany przede wszystkim w odbudowę lubuskiej trasy Zebrzydowa – Żagań. Na jej części torowisko zostało fizycznie rozebrane.
Na początku roku – jeszcze przed inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę – polskie Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło swoje plany dotyczące infrastruktury kolejowej. Resort regularnie wykłada bowiem środki na remont odcinków, które mogą być przydatne do celów wojskowych, a nie są modernizowane dzięki finansowaniu z innych źródeł, bo mają charakter peryferyjny i nie ma konkretnych planów ich wykorzystania w ruchu cywilnym. Na liście linii mających przejść naprawy znalazła się ta oznaczona numerem 231.

Do remontu może dojść najwcześniej w 2025 r.

Linia ta łączy Inowrocław-Rąbinek z Mogilnem przez Kruszwicę i od lat nie jest wykorzystywana w ruchu pasażerskim. Na znacznym odcinku jest też nieprzejezdna. Skromny ruch towarowy utrzymywany jest tylko pomiędzy Inowrocławiem a Kruszwicą, a stan toru pozwala na przejazd jedynie z minimalnymi prędkościami. Od trasy odgałęzia się bocznica do jednostki wojskowej.

Do zapowiadanych prac – przynajmniej w najbliższym czasie – jednak nie dojdzie. – W latach 2023 – 2024 nie przewidujemy inwestycji na linii kolejowej nr 231 – stwierdza bowiem Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej. Służby prasowe resortu nie informują o przyczynach takiej decyzji.

Niebawem początek prac na trasie Zebrzydowa – Żagań

Bez zmian realizowane mają być natomiast plany remontu częściowo rozebranej już linii nr 283 Zebrzydowa – Żagań. – Została podpisana umowa na realizację inwestycji – wskazał MON w krótkim komunikacie. Będzie to największa w ciągu kilku ostatnich lat kolejowa inwestycja resortu, bo na sporej części trasy szlak fizycznie nie istnieje. Więcej o podpisaniu umowy na wykonanie tego zadania, a także ramach czasowych tej inwestycji można przeczytać tutaj.

W przyszłym roku zakończyć ma się natomiast realizowana od kilku lat „wojskowa” przebudowa linii nr 410 na Pomorzu Zachodnim. W ciągu minionej dekady MON sfinansował prace m.in. na trasach do Krapkowic, Maszewa Lęborskiego czy Przewozu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony