Partnerzy serwisu:

Niczym latarnicy. Dyspozytorzy PKP Energetyka #ZawszeNaSłużbie

jm, Rynek Kolejowy 16.04.2020 3,6k

Niczym latarnicy. Dyspozytorzy PKP Energetyka #ZawszeNaSłużbie
Fot. PKP Energetyka
Blisko setka dyspozytorów PKP Energetyki podjęła się skoszarowania w miejscu pracy. Przez miesiąc nie widzą rodzin ani bliskich, ale izolacja odbywa się w szczytnym celu walki z pandemią COVID-19. W dyspozyturach postarano się o jak najbardziej “domowe” warunki dla dwóch zmian pracowników.
Jak informuje rzeczniczka PKP Energetyki Katarzyna Koper, w okresie pandemii PKP Energetyka wdrożyła specjalne zasady zapobiegające rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Wprowadzono m.in. ograniczenie kontaktów wewnątrz i na zewnątrz firmy. Już ponad 500 pracowników pracuje zdalnie z domu, a w razie postępującego ryzyka firma jest przygotowana na takie rozwiązanie nawet dla ponad 2000 pracowników. Jak podkreśla rzeczniczka, realizacja obowiązków operatora sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw zasilania jest najważniejszym zadaniem spółki.

Na co dzień pracownicy spółki nadzorują ruch w sieci energetycznej za pomocą 22 centrów dyspozytorskich we wszystkich częściach kraju. W zwykłych warunkach dyspozytorzy pracują w trybie zmianowym po 12 godzin. Do ich zadań należą m.in. operacje łączeniowe (operacje na sieci dystrybucji energii), nadzór nad majątkiem sieciowym, nadzór ruchu kolejowego w przypadku awarii i koordynacja pracy elektromonterów PKP Energetyka przy inwestycjach.

Skoszarowani w pełnej izolacji

Obecnie, by móc jak najlepiej wywiązywać się ze swoich zobowiązań i nie narażać uczestników rynku i swoich pracowników, PKP Energetyka realizuje część zadań w trybie skoszarowania. – Wśród zatrudnianych przez spółkę dyspozytorów wyłoniono grupę 90, którzy przez cały miesiąc pracują w dwunastu centrach dyspozytorskich w pełnej izolacji od innych pracowników, rodzin i bez możliwości opuszczania miejsca pracy – opisuje Katarzyna Koper.

Jak dodaje, pracownikom zapewniono odpowiednie warunki, tak by, nie kontaktując się z otoczeniem, mogli pracować i wypoczywać, zapewniając ciągłość funkcjonowania sieci. – W każdym z centrów nieprzerwanie swoją służbę pełni od 4 do 10 pracowników. Po 12-godzinnym dyżurze zamiast wracać do domu zmieniają się ze swoimi kolegami, którzy w tym czasie korzystają z części „domowej” dyspozytury, przygotowanej przez spółkę – opisuje.

Budynki zostały wyposażone w miejsca do spania, kuchnię, a także pomieszczenia do wypoczynku i aktywności fizycznej. Jak informuje rzeczniczka, centra dyspozytorskie zostały zaopatrzone m.in. w telewizory z pakietami VOD, laptopy, stoły-piłkarzyki, gry planszowe oraz czytniki ebooków z dostępem do szerokiej gamy tytułów. – O sprawność fizyczną pracownicy mogą dbać przy wykorzystaniu bieżni, rowerków stacjonarnych oraz stołów do ping-ponga – wylicza Koper. PKP Energetyka zapewniła pozostającym w dyspozyturach pełny catering, a także dostawy do spiżarni z dodatkowymi produktami spożywczymi. – Z okazji Wielkanocy wszyscy otrzymali też kosze świąteczne zawierające tradycyjne potrawy, które zwykle pojawiają się w tym czasie na polskich stołach – podsumowuje.

Zobacz dzień pracy Adama, Kamila, Rafała i Janusza – skoszarowanych dyspozytorów mocy z Zakładu Północnego Nastawni Zdalnego Sterowania w Sopocie:
 
Chętnych było więcej niż miejsc

Jak wyglądały przygotowania do akcji? Najpierw wytypowano dyspozytury przewidziane do skoszarowania. Następnie ogłoszono nabór pracowników. Z uwagi na wyjątkową sytuację, rozłąkę z rodziną i brak możliwości opuszczania miejsca pracy ustalono także nowe warunki wynagrodzenia za ten okres. Jak się dowiadujemy, zgłosiło się więcej osób niż zapotrzebowanie na obsadzenie dwóch zmian. To świadczy o poczuciu misji i gotowości pracowników PKP Energetyki do podejmowania trudnych zobowiązań w czasach pandemii.

Warto zaznaczyć, że spółka zadbała o zminimalizowanie negatywnych skutków izolacji – skoszarowani pracownicy mają zapewnione całodobowe wsparcie, biorą też udział w sesjach grupowych i indywidualnych spotkaniach online z psychologami i terapeutami. W przypadku przedłużenia okresu epidemii w Polsce, PKP Energetyka jest przygotowana także do zmian izolowanych grup przy pełnej dezynfekcji pomieszczeń dyspozytur.

PKP Energetyka uruchomiła też 12 zastępczych punktów dyspozytorskich, które zapewniają tę samą funkcjonalność co ich odpowiedniki. – W sytuacji kwarantanny lub dezynfekcji, kiedy wymagane jest zamknięcie jednego z budynków działającego centrum dyspozytorskiego, punkty zastępcze mogą natychmiast przejąć ich wszystkie funkcje – podkreśla Katarzyna Koper.W Święta Wielkanocne ruszyliśmy z akcją #ZawszeNaSluzbie! W czasie jej trwania będziemy prezentować kolejowych bohaterów, którzy bez względu na wszystko zawsze są na posterunku. Jesteście na służbie? Wykonujecie ważne zadania, aby inni mogli zostać w domu? Chcecie złożyć życzenia, podziękować? Zachęcamy Was do dzielenia się swoimi zdjęciami i filmikami. Umieszczajcie je w komentarzach do postów na Facebooku lub wysyłajcie nam na adres zawszenasluzbie@rynek-kolejowy.pl. Pokażmy, jak działamy dla innych!
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport