Partnerzy serwisu:

Newag ze stratą w I kwartale. Kolejne mają być lepsze

Jakub Madrjas 17.05.2016 161

Newag ze stratą w I kwartale. Kolejne mają być lepsze
Fot. RK
Grupa Kapitałowa Newag opublikowała wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2016 roku. W tym okresie zanotowała duży spadek przychodów i stratę na poziomie 15,3 mln zł.
W I kwartale grupa osiągnęła skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów na poziomie 74,2 mln złotych wobec 205 mln zł w analogicznym okresie 2015 roku. Skonsolidowana strata netto grupy Newag za ten okres wyniosła 15,3 mln zł. Wyniki są zgodne z oczekiwaniami zarządu, który spodziewa się wzrostu przychodów w kolejnych kwartałach tego roku.

Wynik EBITDA Newagu spadł z 16,8 mln zł do minus 4 mln złotych Na tym samym poziomie 0,5 mld złotych są natomiast zobowiązania i rezerwy na zobowiązania grupy. Nie zmienił się kapitał i aktywa spółki. Na samej sprzedaży Newag wychodzi na plus o 2,4 mln zł, ale w ubiegłym roku było to 31 mln złotych. Działalność operacyjna przyniosła grupie 10,9 mln zł straty (w ubiegłym roku – 11,2 mln zł zysku).

Dostawy pod koniec roku

– Opublikowane wyniki, są zgodne z przyjętymi przez zarząd założeniami i wynikają z planowej realizacji zawartych kontraktów. W bieżącym roku obrotowym zdecydowana większość dostaw pojazdów będzie wykonywana w drugiej połowie roku. Tym samym każdy kolejny kwartał będzie pozytywnie wpływał na końcowy wynik finansowy spółki za rok 2016 – zapewnia prezes Newagu Zbigniew Konieczek.

Jak wyjaśnia, Newag na koniec roku planuje dostarczyć pięć trójczłonowych pojazdów Impuls 2 dla włoskiego przewoźnika FSE z siedzibą w Bari. Do tego zgodnie z podpisaną w marcu umową na dostawę 12 EZT dla województwa małopolskiego, pierwsze sześć pojazdów zostanie przekazane w ostatnim kwartale tego roku. Wartość całego kontraktu to blisko 300 mln złotych. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Za kilka dni na Sycylii z pasażerami mają ruszyć pociągi Vulcano Newagu. Na przełomie maja i czerwca w trasy wyruszą natomiast nowe pociągi dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Co z fabryką w Gliwicach?


Pod koniec kwietnia wiceprezes Newagu Bartosz Krzemiński, nadzorujący gliwicki zakład spółki, podał się do dymisji. Kilka dni później zarząd Newagu przedstawił związkom zawodowym cztery scenariusze zmian dotyczących tego zakładu spółki. Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach zaapelowało do prezesów spółki Newag oraz Grupy PKP SA o podjęcie rozmów na temat sprzedaży gliwickiego zakładu Newagu na rzecz jednej ze spółek PKP. Piszemy o tym w tym miejscu.PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Newag
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony