Partnerzy serwisu:

Newag z niewielką stratą za I półrocze

inf. pras. 10.10.2016 200

Newag z niewielką stratą za I półrocze
Fot. Newag
Pierwsze półrocze tego roku jest trudne dla wykonawców, również na rynku taboru kolejowego. Grupa Newag odnotowała niemal dwukrotny spadek sprzedaży w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Wartość przychodów Grupy Newag ze sprzedaży w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2016 r. wyniosła 219 mln zł. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego jest to spadek o 192 mln zł. Grupa zanotowała stratę netto w wysokości 4,1 mln zł. Wartość EBITDA wyniosła 7,7 mln zł i była niższa o 17,5 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego – poinformowała spółka w komunikacie.

Jak tłumaczy spółka, aktualnie na rynku dostaw taboru szynowego mamy do czynienia z luką inwestycyjną związaną z opóźnionym uruchomieniem środków z UE. – Nawet pozyskanie przez Grupę na rynku polskim wszystkich istotnych zamówień na produkcję nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, których dostawa przypada na 2016 r., nie pozwoliło uzyskać poziomu przychodów ze sprzedaży porównywalnego z analogicznym okresem roku 2015 – przyznaje Newag. Ponadto przedłużający się proces legislacyjny nowelizacji ustawy Prawo Zamówień Publicznych, spowodował kilkumiesięczne opóźnienia w ogłaszaniu postępowań przetargowych na dostawy nowego taboru szynowego w tym również tramwajów.

Spółka zaznacza, że w I półroczu br. istotnie ograniczono koszty ogólnego zarządu – spadek o 15,7 mln zł (-33%) – "bez negatywnych konsekwencji dla kompetencji technicznych i zdolności pozyskiwania zamówień". Istotnie niższe w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego są również pozostałe koszty operacyjne tj. o 9,7 mln zł (-68,4%).

W ocenie zarządu wyniki po pierwszym półroczu, ze względu na strukturę sprzedaży, nie odzwierciedlają spodziewanej wartości przychodów ze sprzedaży oraz marży brutto w bieżącym roku obrotowym. W drugim półroczu zarząd spodziewa się poprawy wyników w związku z planowaną sprzedażą pojazdów dla woj. Małopolskiego oraz FSE.

Grupa systematycznie uzupełnia portfel zamówień. W bieżącym roku Newag zawarł umowy na usługi w zakresie produkcji, modernizacji i naprawy taboru kolejowego o łącznej wartości 545 mln zł.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Newag
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony