Partnerzy serwisu:

Newag: Środki z KPO mogliśmy mieć już dawno

Roman Czubiński 14.02.2023 5k

Newag: Środki z KPO mogliśmy mieć już dawno
Fot. Newag (zdjęcie ilustracyjne)
Jak najszybsze odblokowanie Krajowego Planu Odbudowy to obowiązek rządzących. Tylko w ten sposób można zapewnić dopływ nowych zamówień na tabor, koniecznych dla producentów – mówi w rozmowie z Rynkiem Kolejowym prezes Newagu Zbigniew Konieczek. Jak dodaje, wyjątkowo niska cena zaproponowana przez FPS w przetargu Polregio budzi poważne wątpliwości.
Roman Czubiński, Rynek Kolejowy: Jaki wpływ ma na kondycję Newagu brak funduszy wchodzących w skład KPO?

Zbigniew Konieczek, prezes Newagu:
Na rynku nie ma obecnie praktycznie żadnych przetargów taborowych. Realizujemy kontrakty zawarte w latach 2020 i 2021.

W jaki sposób sytuacja może się rozwinąć?

Bardzo trudno to przewidzieć – tym bardziej, że nie mamy na to żadnego wpływu. Pewne jest to, że powinniśmy już od dawna korzystać ze środków unijnych z KPO. Nie wnikam w powody, dla których nie są one dostępne. Mam tylko nadzieję, że to się zmieni.

Innym dużym problemem jest waloryzacja kontraktów zawartych kilka lat temu. Czy dotyczą one również Newagu?

Nasza firma nie ma takich kontraktów. Wszystkie zamówienia zrealizowaliśmy w terminie i w zakładanym budżecie.

Jakie nowości – po hybrydowym zespole trakcyjnym z superkondensatorami – zamierza wprowadzić na rynek Newag?

Czekamy na zezwolenie Europejskiej Agencji Kolejowej dla naszej dwusystemowej lokomotywy z rodziny Dragon. Spodziewamy się otrzymać je z początkiem lutego. Jesteśmy też w trakcie produkcji lokomotywy wielosystemowej, a także – w konsorcjum z Pesą – przygotowujemy dokumentację piętrowych zespołów Push-Pull dla PKP IC  [rozmawialiśmy przed otwarciem ofert – przyp. RK].

Sama jednostka z superkondensatorami – EN63H – została homologowana i dostarczona do klienta. Obecnie zbieramy tylko dane z eksploatacji z pasażerami. Jak dotąd wyniki są bardzo zadowalające. Proces gromadzenia danych musi jednak trochę potrwać – trudno zebrać odpowiednią ich liczbę w ciągu miesiąca.

W przetargu na 200 EZT dla Polregio oferty cenowe poszczególnych producentów znacząco się różnią. W jaki sposób Newag zamierza na etapie aukcji elektronicznych zniwelować różnicę w cenie w stosunku do FPS?

Nie znam powodu, dla którego cena FPS jest tak niska (7,1 mld zł wobec 9,94-10,8 mld zł – przyp. red.). Trzeba się zastanowić, kto był bliżej prawdy: trzech potencjalnych wykonawców, których ceny są mniej więcej porównywalne – czy czwarty, którego cena mocno odstaje od nich w dół?
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Newag
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony