Partnerzy serwisu:

Newag rozważa inwestycję w spalarnię śmieci

Roman Czubiński 27.01.2022 2,8k

Newag rozważa inwestycję w spalarnię śmieci
Zakłady Newag w Nowym Sączufot. Newag
Nowosądecki producent pojazdów szynowych zamierza dywersyfikować swoją działalność. Firma rozważa wybudowanie na terenie zakładu spalarni odpadów nienadających się do recyklingu. Inwestycja ma kosztować około pół miliarda złotych.
Według „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” roczna zdolność przerobowa spalarni ma wynosić 90 tysięcy ton. Instalacja miałaby spełniać dwa główne zadania: odciążyć bliskie przepełnienia miejskie składowisko śmieci oraz wytwarzać energię. W pierwszej kolejności ma ona zaspokajać zapotrzebowanie zakładu. Ewentualne nadwyżki będą mogły stanowić źródło ciepła dla Nowego Sącza. Ograniczona zostałaby również emisja dwutlenku węgla i ponoszone z jej tytułu opłaty.

W wypowiedzi dla tygodnika prezes Newagu Zbigniew Konieczek podkreśla, że firma od kilku lat konsekwentnie wprowadza proekologiczne zmiany. – Kilka lat temu zrezygnowaliśmy z kotłowni zakładowej na rzecz ogrzewania miejskiego. Zainwestowaliśmy również w instalacje fotowoltaiczne na terenie naszego zakładu w Nowym Sączu – podaje przykłady. Jak jednak zastrzega, nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji.

Przygotowania do inwestycji trwają od ubiegłego roku. Inwestor ma już za sobą wstępne uzgodnienia z samorządem miasta i otaczających je gmin. W pierwszych dniach lutego odbędą się spotkania informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców Nowego Sącza. Aby zmniejszyć uciążliwość inwestycji i poprawić jej odbiór społeczny, wokół spalarni zaplanowano urządzenie parku.

Przyzakładowa spalarnia może okazać się zalążkiem większego przedsięwzięcia. Główny akcjonariusz Newagu Zbigniew Jakubas zamierza – już poza Sądecczyzną – wybudować jeszcze trzy podobne obiekty. – Mamy już wybrane lokalizacje i przeprowadzone badania. Jeśli przejdziemy przez procedurę administracyjną, to w następnych dwóch latach inwestycje zostaną zrealizowane pod klucz. Każda z nich to koszt ponad pół miliarda złotych – ujawnił przedsiębiorca w wypowiedzi dla PAP.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Newag
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony