Partnerzy serwisu:

Newag opublikował raport roczny. Zyski wzrosły trzykrotnie

Jakub Madrjas 19.04.2019 2,4k

Newag opublikował raport roczny. Zyski wzrosły trzykrotnie
fot. MS, Rynek Kolejowy
Newag opublikował raport roczny za 2018 rok. Zysk netto grupy osiągnął 93,4 mln zł, czyli o prawie 63,7 mln zł więcej niż w 2017 roku (214,9%). EBITDA w tym samym okresie wyniosła 164,4 mln zł. Zadowolenia nie ukrywa prezes Zbigniew Konieczek. 
Uwagę zwraca przede wszystkim wzrost przychodów Newagu – z 790 mln do 1,022 mld złotych. Przy pilnowaniu kosztów pozwoliło to podwoić zysk brutto ze sprzedaży (ze 104 do 205 mln zł rok do roku) oraz z działalności operacyjnej (z 46 do 128 mln zł) rok do roku. Zysk netto grupy wzrósł dzięki temu z 29,7 do 93,4 mln złotych. 

Zapowiadany dalszy rozwój

– Dla Newagu zakończony 2018 rok to kolejny rok rozwoju spółki i budowy pozycji wiodącego producenta taboru kolejowego w Polsce. Pomimo małej liczby postępowań przetargowych, Grupa Newag przekroczyła poziom 1 miliarda złotych przychodów i w konsekwencji wypracowała największy od lat poziom zysku. Reagując a często wyprzedzając oczekiwania rynku, spółka w ubiegłym i prawdopodobnie następnych latach zwiększy wartość produkcji w segmencie lokomotyw elektrycznych, stając się w tym obszarze niekwestionowanym liderem, a najnowsza generacja lokomotyw Dragon znalazła uznanie wśród operatorów, co przekłada się na ilość otrzymywanych zamówień. Jednocześnie, chcąc sprostać planom naszych klientów w najbliższych miesiącach chcielibyśmy zaprezentować kolejne rozwinięcie oferowanych produktów i to zarówno w zakresie pojazdów pasażerskich, jak i lokomotyw – komentuje prezes Newagu Zbigniew Konieczek.

Jak informował niedawno główny akcjonariusz Newagu Zbigniew Jakubas, na obroty rzędu 1 mld zł pracuje około 1800 zatrudnionych w grupie. Plan Jakubasa przewiduje podwojenie przychodów w ciągu sześciu lat do ok. 2 mld zł bez zwiększania zatrudnienia. Wartość obrotów w przeliczeniu na jednego pracownika wyniosłaby wtedy ok. 1,1 mln zł, co pozwoliłoby Newagowi zrównać się pod tym względem z potentatami pokroju Stadlera czy Siemensa.

Rośnie wartość ekonomiczna

Jednym z najważniejszych wskaźników dla przedsiębiorstw jest EBITDA (zysk z działalności operacyjnej + amortyzacja). W 2018 roku wyniosła ona 164,4 mln złotych, podczas gdy rok wcześniej było to 79,4 mln złotych. Aktywa grupy wzrosły z 1 mld do 1,21 mld złotych. Sytuacja kapitałowa jest podobna jak w ubiegłym roku (kapitał zapasowy 291 mln zł), wzrosły zobowiązania i rezerwy na zobowiązania (z 598 do 715 mln zł). Nakłady inwestycyjne grupy wyniosły 27,5 mln złotych. Warto jednak pamiętać, że dzięki uzyskaniu pomocy publicznej z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zarząd Newagu podjął decyzję o zrealizowaniu wartej co najmniej 80 mln złotych inwestycji w rozwój mocy produkcyjnych w latach 2019–2021

– Budowana przez ostatnie lata struktura Grupy Newag i osiągnięte kompetencje gwarantują nam realizację strategii wzrostu wartości ekonomicznej przy zachowaniu porównywalnych kosztów działalności, co już znalazło odzwierciedlenie w wynikach 2018 roku. Efekt znaczącego wzrostu wolumenu sprzedaży przełożył się na nieproporcjonalnie większy wzrost kategorii wynikowych; jednym z wiodących czynników tej sytuacji jest właśnie osiągnięcie docelowej struktury organizacyjnej i co za tym idzie kontrolowanych kosztów funkcjonowania. Wierzymy, że produkowana przez Newag kolejna generacja elektrycznych pojazdów pasażerskich z rodziny Impuls pozwoli na kontynuację dalszych planów rozwoju spółki, a lokomotywy elektryczne to produkt, dzięki któremu utrzymamy pozycję lidera w tym segmencie rynku i stworzymy solidny fundament pod stabilną przyszłość Grupy Newag – podsumowuje prezes.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Newag
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony