Partnerzy serwisu:

Newag: Bardzo dobre finansowo pierwsze półrocze 2020 r.

Roman Czubiński 10.09.2020 2,6k

Newag: Bardzo dobre finansowo pierwsze półrocze 2020 r.
fot. Lotos Kolej
Rosną zarówno zyski netto, jak i przychody ze sprzedaży oraz wskaźnik EBITDA (zysk operacyjny przed potrąceniem podatków, odsetek od zobowiązań i amortyzacji) – wynika ze wstępnych danych za pierwsze półrocze, przedstawionych przez zarząd Newagu. Tak dobre wskaźniki wynikają – jak wyjaśnia sam Newag – z bardziej równomiernego, niż w ubiegłych latach, rozłożenia się planów sprzedaży.
Jak informuje zarząd Newagu, przychody ze sprzedaży między styczniem a czerwcem wyniosły 578,8 mln zł. – W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego jest to wzrost o 181,9 mln zł (+45,9%) – podkreśla spółka. Jeszcze wyraźniej, bo przeszło czterokrotnie, wzrósł rok do roku zysk netto: w pierwszym półroczu 2020 r. producent zarobił 62,4 mln zł, a w tym samym okresie roku 2019 – 15,1 mln zł. O 62,9 mln zł (czyli o 142,1%, do 107,2 mln zł) wzrosła w tym czasie wartość EBITDA.

Podobnie przedstawiają się wyniki skonsolidowane Grupy Newag. Wartość przychodów ze sprzedaży w pierwszym półroczu to w jej przypadku 569,3 mln zł (wzrost o 187,6 mln zł i 49,1%). Osiągnięty w tym czasie zysk wynosi 62,1 mln zł (wzrost o 400,8% wobec 12,4 mln zł w pierwszej połowie 2019 r.). Wartość EBITDA wyniosła 111,9 mln zł – o 67,7 mln zł (+154%) więcej, niż przed rokiem.

Dane mają charakter wstępny i mogą jeszcze ulegać zmianom. Ostatecznie ustalone wartości Newag poda do wiadomości – według zapowiedzi – 21 września. – Na ww. wyniki spółki i grupy główny wpływ miała zdecydowanie wyższa, w porównaniu do analogicznych okresów w poprzednich latach, wielkość przychodów ze sprzedaży, co jest rezultatem bardziej równomiernego rozłożenia się planów sprzedaży w okresie 2020 roku w porównaniu do poprzednich lat – komentuje zarząd Newagu w komunikacie prasowym.

Jak niedawno informowaliśmy, wyższa od ubiegłorocznej będzie także wartość wypłaconej akcjonariuszom dywidendy za 2019 rok. Producent ma też bogaty portfel zamówień na najbliższe lata: SKM Warszawa, samorząd województwa małopolskiego oraz inni partnerzy zakontraktowali pojazdy warte łącznie blisko 2,4 mld zł. Szczególną uwagę warto zwrócić na zamówienia złożone przez Urzędy Marszałkowskie na Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku, którym Newag dostarczy pierwsze w Polsce zespoły trakcyjne z napędem hybrydowym.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Newag
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony