Partnerzy serwisu:

NCBR da miliony na innowacyjny tabor

Jakub Madrjas 17.03.2016 255

NCBR da miliony na innowacyjny tabor
Fot. Łukasz Patera
Aż 600 mln złotych stanowi budżet dedykowanego dla taboru kolejowego programu Innotabor. Gdzie jeszcze branża kolejowa może pozyskać dofinansowanie? Opowiedział o tym podczas Europejskiego Forum Taborowego Piotr Pryciński z NCBR.
Trwa Europejskie Forum Taborowe - dorocznego wydarzenia TOR Konferencje skupiającego najważniejsze podmioty w branży taborowej w kraju i w regionie. Drugi dzień otworzył Piotr Pryciński, Zastępca Dyrektora Działu Zarządzania Projektami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Przedstawił on programy rozwojowe, w których w najbliższych latach mogą wziąć udział firmy z branży kolejowej.- Naszą filozofią działania jest łączenie nauki z biznesem - mówił Pryciński.

NCBR działa od 2007 roku, a finansowanie projektów rozpoczął w roku nastęnym. Od tego czasu w szeroko pojętym obszarze transportu podpisanych zostało blisko 300 umów z na dofinansowanie w łącznej kwocie 1,755 mld złotych. Dla porównania, roczny budżet NCBR to od 4,3 do 5,8 mld złotych.

Beneficjenci projektów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mogą być przedsiębiorcy i jednostki naukowe. NCBR stara się o zwiększenie udziału w swoich projektach konsorcjów naukowo-biznesowych.

Ponad dwa miliardy w programach ogólnych

Piotr Pryciński zaprezentował dwa programy horyzontalne, które nie są dedykowane wyłącznie transportowi kolejowemu, ale w których jego zdaniem warto brać udział, ponieważ to szansa na dodatkowe środki dla branży. Pierwszy program to "Szybka Ścieżka", o budżecie aż 1,6 mld złotych, a drugi - Demonstrator, o budżecie ok. 0,5 mld złotych.

Aż 600 mln zł dedykowane dla taboru

Oprócz możliwości udziału w tych programach, transport kolejowy ma swój własny program sektorowy. To jeden z 10 programów branżowych uruchamianych przez NCBR. Budżet programu "Innotabor", jak został nazwany, to aż 600 mln złotych do wykorzystania przez branżę kolejową. Sektor transportu wesprze też program Innomoto o wartości 1 miliarda złotych.

Jak poinformował Pryciński, w tym roku powinno się udać ogłosić pierwszy konkurs w programie Innotabor o budżecie ok. 150 mln złotych. Obszary programu to Kolej Dużych Prędkości, tabor aglomeracyjny, pojazdy specjalne utrzymania i badania infrastruktury czy optymalizowanie procesów eksploatacji. - Będą one jeszcze doprezycowane z grupą inicjatywną, która opracowała studium programu - powiedział wicedyrektor w NCBR.

Dofinansowanie w najbliższych latach będzie można również uzyskać w ramach projektów, które NCBR prowadzi wspólnie z PKP Cargo (o wartości 30 mln złotych) oraz PKP PLK (o wartości 50 mln złotych). W tym drugim wypadku konkurs projektów ma się odbyć w III kwartale tego roku.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony