Partnerzy serwisu:

Narodowe Muzeum Kolejnictwa? Na razie szczegółów brak

Michał Szymajda 30.01.2018 2,7k

Narodowe Muzeum Kolejnictwa? Na razie szczegółów brak
zdjęcie ilustracyjnefot. RK
Poseł Tomasz Kostuś odniósł się do idei powołania Narodowego Muzeum Kolejnictwa, która padła podczas konferencji poświęconej ochronie kolejowych zabytków w Senacie RP. Zapytał Ministerstwo Infrastruktury o to, czy prowadzone są prace zmierzające do powołania i lokalizacji takiej instytucji.
Poseł pyta także, czy udało się powołać międzyresortowy zespół ds. dziedzictwa kolejowego a także o nowelizacje przepisów odnoszących się do zabytków historycznych. Ministerstwo odpowiedziało raczej ogólnie. Andrzej Bittel, podsekretarz stanu podsumował prace, jakie udało się wykonać pod kierunkiem ministerstwa, zmierzające do poprawy losu organizacji dbających o zabytki kolejnictwa.

Chodzi o nowelizację przepisów ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, a także aktów wykonawczych do niej pod kątem wprowadzenia ułatwień dla funkcjonowania kolei o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i wypoczynkowym, oraz o wprowadzenie w ustawie z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” przepisów umożliwiających nieodpłatne przekazywanie mienia PKP SA stowarzyszeniom miłośników kolei. Obecnie projekt przeszedł uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne, a w dniu 25 października 2017 r. uzyskał pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Od tego momentu większych postępów przy nowelizacji niestety brak.

– Odnosząc się do kwestii utworzenia Narodowego Muzeum Kolejnictwa, (…) Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa z zainteresowaniem przyjmuje inicjatywy powołania nowej instytucji kultury promującej dziedzictwo polskiego kolejnictwa – pisze Andrzej Bittel, po czym dodaje, że to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powinno być właściwym adresatem pytań o powołanie nowej instytucji, z uwagi na kompetencje przypisane temu resortowi. O propozycji powołania takiej instytucji, która padła w Senacie, pisaliśmy tutaj

Wstępnie pracujący nad projektem senatorzy wzięli pod uwagę dwie lokalizacje – Gniezno bądź Warszawę, ale do walki włączył się również Tczew. – Nie podjęto jeszcze wiążących ustaleń w kwestii wyboru lokalizacji i wskazania instytucji odpowiedzialnej za utworzenie Narodowego Muzeum Kolejnictwa – napisał Bittel.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony