Partnerzy serwisu:

Napisać PKP PLK na... 500 sposobów. Na takie problemy napotkał rejestr maszynistów

Jakub Madrjas 28.03.2023 6,1k

Napisać PKP PLK na... 500 sposobów. Na takie problemy napotkał rejestr maszynistów
Łukasz Piotrowski
System kolejowy przeżywa właśnie cyfrową rewolucję w zakresie egzaminowania i ewidencjonowania maszynistów. Jak przyznaje prowadzący ten ogromny projekt Urząd Transportu Kolejowego pojawiły się pewne problemy z wprowadzaniem danych. Z kolei nowoczesne Centrum Egzaminowania Maszynistów na początku kwietnia ma przeprowadzić pierwsze egzaminy.
Ogromny projekt zmian całego systemu egzaminowania maszynistów prowadzony jest przez Urząd Transportu Kolejowego z dofinansowaniem unijnym (w wysokości aż 41 mln złotych). Nowoczesne symulatory w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów pojawiły się już rok temu.

Pierwsze egzaminy już wkrótce

Czytelnicy "Rynku Kolejowego" pytają, czemu w centrum wciąż nie odbywają się egzaminy - skoro stosowna zmiana ustawy weszła w życie już 1 stycznia. - Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów funkcjonuje normalnie. Przewidujemy, że pierwsza grupa przystąpi do egzaminu na licencję maszynisty na początku kwietnia - informuje Tomasz Frankowski, rzecznik UTK.

Jak dodaje, wraz z wejściem w życie nowych zapisów ustawy o transporcie kolejowym został wprowadzony wymóg przekazywania do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Prezesa UTK dokumentów potwierdzających zdolność fizyczną i psychiczną do pracy na stanowisku maszynisty. - Dlatego kandydaci na maszynistów, którzy wykonali badania lekarskie przed 1 stycznia 2023 r. muszą dostarczyć do UTK oryginały orzeczeń lekarskich. W dalszym etapie dostarczone dokumenty muszą być zweryfikowane pod względem formalnym oraz są wprowadzane do systemu przez pracowników UTK. Dopiero po dopełnieniu tych formalności kandydat może przystąpić do egzaminu w CEMM - wyjaśnia rzecznik. 

Frankowski przypomina, że ustawodawca wprowadził możliwość zakończenia będących w toku szkoleń kandydatów na maszynistów na starych zasadach i na przełomie marca i kwietnia powinny kończyć się ostatnie egzaminy na licencję maszynisty prowadzone w dotychczasowych ośrodkach szkolenia i egzaminowania maszynistów.

500 rekordów na PKP PLK 

Gładko nie przebiegał też drugi aspekt rewolucji, czyli wprowadzony od 1 stycznia 2023 r. krajowy rejestr maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe dostępny pod adresem maszynista.gov.pl. Obecnie, jak zapewnia UTK, każdy maszynista może zalogować się do systemu swoim profilem zaufanym i zobaczyć swój profil maszynisty. Podmioty zobowiązane do przekazania danych do rejestru wykonały obowiązek przekazania danych, ale wiązały się z tym nieraz spore komplikacje. - Zauważone przez nas problemy pojawiały się głównie w wyniku niskiej jakości danych przekazywanych do rejestru. Wynikało to z braku jednolitego słownika nazw używanych przez przedsiębiorstwa kolejowe w swoich systemach informatycznych czy też niestosowania rekomendowanych przez UTK baz zawartych na stronie dane.utk.gov.pl. Przykładowo odcinek graniczny Bohumin – Chałupki zapisano na 53 różne sposoby a samą nazwę PKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna w świadectwach maszynistów zapisywano na prawie 500 różnych sposobów - informuje Tomasz Frankowski.

Jak dodaje, przekazanie tak obrobionych danych skutecznie uruchamia wprowadzone w systemie reguły walidacyjne, które nie pozwalają na przyjęcie nieprawidłowych danych. - Funkcjonalności przekazywania danych do rejestru maszynista.gov.pl działają prawidłowo. W systemie zaimplementowano szereg reguł walidacyjnych zapewniających przyjmowanie tylko poprawnych danych. Z podmiotami, które sygnalizują problemy z przekazywaniem danych do UTK mamy bezpośredni kontakt i oferujemy wsparcie - zapewnia.

Zmiany statutu UTK


Nasi Czytelnicy zauważyli również w biuletynie informacyjnym rządu zmianę statutu Urzędu Transportu Kolejowego. Jak tłumaczy Tomasz Frankowski, to zmiana formalna - nastąpiło włączenie do zadań Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów procesów realizowanych do tej pory przez Departament Personelu i Przepisów. W efekcie Departament przestał funkcjonować jako odrębna komórka organizacyjna, a pracownicy dotychczasowo zatrudnieni w DPiP zostali przeniesieni do pracy w CEMM.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony