Partnerzy serwisu:

Największa paryska stacja do rozbudowy. Dziennie obsłuży 100 tys. pasażerów więcej

Tomasz Kościelny 16.07.2018 31

Największa paryska stacja do rozbudowy. Dziennie obsłuży 100 tys. pasażerów więcej
Fot. Diliff/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
Francuscy kolejarze przymierzają się do realizacji skomplikowanego przedsięwzięcia infrastrukturalnego. W sercu Paryża ma zostać rozbudowana najbardziej oblegana stacja francuskiej stolicy – Gare du Nord. Według zapowiedzi, w ciągu sześciu lat stanie się trzykrotnie większa.
Rozbudowa stacji Gare du Nord jest ściśle powiązana z Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi, które w 2024 roku odbędą się w stolicy Francji. Władzom SNCF zależy na rozbudowie stacji, aby była ona w stanie podołać stale rosnącemu zainteresowaniu koleją – przede wszystkim w czasie igrzysk, ale także po ich zakończeniu. Ze wstępnych szacunków wynika, że stacja za sześć lat miałaby obsłużyć dziennie o 100 tys. podróżnych więcej niż obecnie.

Przebudowie zostałaby poddana zarówno część peronowa, jak i dworcowa. Ogólnodostępna przestrzeń dworca miałaby powiększyć się z 15 do 37 tys. m2. To znacznie usprawniłoby przemieszczanie się osób kierujących się ze stacji do miasta oraz tych, którzy podążają w przeciwnym kierunku. Ze wstępnych informacji wynika, że ogromną powierzchnię zyskałaby hala odpraw, wydłużone zostałyby perony, z których są odprawiane pociągi Eurostaru. Zmianie uległoby także otoczenie obiektu – władze SNCF i miasto planują przebudowę ulicy Rue du Faubourg-Saint-Denis – tak, aby poprawiła się dostępność stacji.

Do zagospodarowania na rekreację ma być przeznaczony dach obiektu. Są plany utworzenia na nim boisk do koszykówki oraz pola golfowego. Stacja ma stać się przyjazna środowisku i ma być wyposażona w technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Wstępne deklaracje zakładają również przebudowę zajezdni autobusów, wygospodarowanie przestrzeni na parkingi dla rowerów oraz usprawnienie organizacji ruchu kołowego wokół obiektu.

W tej chwili Gare du Nord to najczęściej wybierana przez pasażerów stacja. Dziennie korzysta z niej ok. 700 tys. pasażerów. Za sześć lat, zgodnie z zapowiedziami, liczba ta ma wzrosnąć do 800 tys., a w roku 2030 – nawet do 900 tys. podróżnych. Pierwsze plany rozbudowy stacji pojawiły się prawie 50 lat temu. Tym razem mają jednak zostać zrealizowane. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony