Partnerzy serwisu:

„Największą bolączką pasażerów kolei w Unii Europejskiej jest system biletowy”

Michał Szymajda 21.02.2020 190

„Największą bolączką pasażerów kolei w Unii Europejskiej jest system biletowy”
Fot. Michał Szymajda (zdjęcie ilustracyjne)
– Zmiana w kolejowych systemach biletowych w Europie jest absolutnie konieczna, jeśli chcemy przenieść ludzi z aut do pociągów. To kluczowy element wymagający pilnej poprawy – powiedziała Elisabeth Werner, dyrektor wydziału transport lądowego DG Move przy Komisji Europejskiej.
Jak zauważyła Werner, obecnie mamy mnóstwo barier związanych z zakupem biletów na pociągi. Dotykają one w mniejszym (Holandia, Szwajcaria) lub większym stopniu (Polska, Słowacja) pasażerów podróżujących w ramach jednego państwa. Dużo powszechniejsze są w wypadku podróży międzynarodowych.

– Komisja Europejska sprawdziła dokładnie jakie są przyczyny barier przy zakupie biletów w 2019 roku. Okazało się, że większość z nich ma charakter handlowy. Wiemy o bardzo wielu inicjatywach, które mają ułatwić kupno biletów kolejowych, pojawiają się nowe aplikacje, istnieją porozumienia UIC z IATA, ale wciąż nie osiągnęliśmy celu w postaci łatwego kupna biletu kolejowego w skali globalnej – powiedziała Elisabeth Werner.
Zapewniła, że jednym z filarów Europejskiego Zielonego Ładu ma być doprowadzenie do możliwości łatwego zakupu biletu i utworzenia przejrzystego systemu biletowego w granicach Unii Europejskiej. – Jest oczywiste, że transport kolejowy nie może stać z boku wielkich zmian w mobilności, które właśnie obserwujemy.

– Planujemy spore zmiany w procesach zakupu biletów i założenia tego planu zaprezentujemy z końcem 2020 roku. Oszacujemy przy okazji, na ile pomoc finansowa i legislacyjna Unii Europejskiej w ramach tej inicjatywy będzie potrzebna – powiedziała Elisabeth Werner podczas Dziewiątego Międzynarodowego Szczytu Kolejowego odbywającego się pod auspicjami UIC w Warszawie.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony