Partnerzy serwisu:

Najwięcej pasażerów w Polsce na Warszawie Śródmieście

Michał Szymajda 22.08.2018 6,1k

Najwięcej pasażerów w Polsce na Warszawie Śródmieście
Dworzec Warszawa ŚródmieścieFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Jedna czwarta wszystkich pasażerów wsiada lub wysiada na jednej z 10 największych stacji w Polsce – taki wniosek płynie z przygotowanego przez Urząd Transportu Kolejowego opracowania „Największe stacje kolejowe w Polsce”.
Najwięcej pasażerów – ponad 19 mln w całym 2017 roku wsiadło lub wysiadło na stacji Warszawa Śródmieście obsługującej jedynie ruch aglomeracyjny i regionalny. Największy ruch pociągów pasażerskich – średnio 962 na dobę – odnotowano na dworcu Warszawa Zachodnia.

Stacja Warszawa Śródmieście jest dobrym przykładem tego, jak kolej może odgrywać ważną rolę dla ruchu aglomeracyjnego i regionalnego. Położona w centrum stolicy obsługuje pasażerów z całego Warszawskiego Węzła Kolejowego, umożliwiając im przesiadki do komunikacji miejskiej, w tym do metra oraz na dalekobieżny dworzec Warszawa Centralna. Jednak widoczne są tu utrudnienia związane z przesiadkami oraz z dostępnością peronów dla osób z ograniczoną możliwością poruszania.Stacją, na której występuje największy ruch pociągów pasażerskich jest Warszawa Zachodnia. Zbiera się tu ruch aglomeracyjny i regionalny oraz dalekobieżny. Dodatkowo po wydzielonych torach kursuje tu podmiejska Warszawska Kolej Dojazdowa.

– Często obiegowe opinie o tym, które dworce są największe opierają się na niezweryfikowanych danych. Opracowanie UTK poparte jest dokładnymi wyliczeniami i pozwala porównać, z których dworców najczęściej korzystają podróżni – stwierdza Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

W analizie opisano funkcjonalność największych stacji w Polsce zwracając uwagę na stopień integracji z pozostałymi środkami transportu. Sprawdzono również dostępność stacji dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się. Stacje kolejowe w dużych miastach powinny stanowić centra przesiadkowe, a ich standard powinien zachęcać do podróży koleją. Stąd tak istotne jest tworzenie i rozwój wszelkich udogodnień, zwłaszcza tych związanych z dostępnością. 

Cały raport można pobrać tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony