Partnerzy serwisu:

Najwięcej pasażerów w 2018 roku skorzystało z dworca Wrocław Główny

Michał Szymajda 28.01.2020 440

Najwięcej pasażerów w 2018 roku skorzystało z dworca Wrocław Główny
Fot. ms, rynek-kolejowy
Wrocław Główny obsłużył w 2018 aż 21,2 mln pasażerów. Tym samym stał się najpopularniejszą stacją kolejową w Polsce. Na drugim miejscu uplasowała się stacja w stolicy Wielkopolski. Czy Wrocław utrzyma palmę pierwszeństwa również w danych za 2019?
Z Poznania Głównego skorzystało 21,1 mln pasażerów, ale nie oznacza to oczywiście, że w kategorii miast Poznań jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o klientów kolei. Według danych udostępnionych przez Urząd Transportu Kolejowego ze wszystkich warszawskich stacji skorzystało ponad 73 mln podróżnych. To efekt działania w tym mieście jednej z dwóch kolei miejskich z prawdziwego zdarzenia.

Stacjami, z który korzysta najwięcej pasażerów w Polsce, po lokalizacji wrocławskiej i poznańskiej, jest Warszawa Śródmieście, Warszawa Wschodnia i Warszawa Centralna. Później: Kraków Główny, Gdynia Głowna i znów warszawska stacja Warszawa Zachodnia. Ostatnie dwie lokaty w pierwszej dziesiątce zajmują Katowice i Warszawa Wileńska. Jak informuje UTK: na tych dworcach, każdego dnia obsługiwanych jest od 22,5 do 58 tys. pasażerów wsiadających i wysiadających z pociągów.

Z danych udostępnionych przez UTK w ciekawym raporcie „Największe dworce kolejowe w Polsce”, obejmujących dane z 2018 roku, znajdziemy też ciekawostki. Np.: w jednym przypadku – dla województwa łódzkiego – stacją o największej wymianie pasażerskiej nie była stolica województwa, lecz ta w Skierniewicach. Z raportu dowiemy się także, że w województwie lubuskim cztery stacje obsłużyły ponad połowę ruchu pasażerskiego w regionie.

– Mam nadzieję, że dane o wymianie pasażerskiej pozwolą na tworzenie coraz lepszej oferty przewozowej uwzględniającej potrzeby zarówno pasażerów podróżujących pomiędzy największymi ośrodkami, jak również tych z mniejszych miejscowości – powiedział Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

W 2018 r. kolej w Polsce przewiozła 310,3 mln pasażerów, a wymiana pasażerska kształtowała się na poziomie ok. dwukrotnie wyższym – z tego względu, że każdy pasażer liczony jest podwójnie – raz, kiedy wsiada do pociągu, drugi raz, kiedy z niego wysiada. Dane za rok 2019 są dopiero w przygotowaniu.

Pełny raport UTK można przeczytać tutaj.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony