Partnerzy serwisu:

PKP Energetyka nagrodzona na Trako

inf. pras 27.09.2021 1,4k

arrow
arrow
PKP Energetyka nagrodzona na Trako
fot. PKP Energetyka
PKP Energetyka nagrodzona na Trako
PKP Energetyka nagrodzona na Trako
PKP Energetyka nagrodzona na Trako
PKP Energetyka zwyciężyła w dwóch prestiżowych konkursach technicznych na targach Trako. Z uznaniem komisji konkursowych spotkały się innowacyjne rozwiązania techniczne zastosowane w magazynie energii trakcyjnej w Garbcach na Dolnym Śląsku.
Jak informuje PKP Energetyka, zasobnik energii zbudowany przez spółką został doceniony przez Zarząd Krajowy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK RP) – założonej w 1946 r. największej w naszym kraju organizacji naukowo-technicznej zrzeszającej specjalistów związanych z transportem szynowym i drogowym. Kolejowy „powerbank” działający na Dolnym Śląsku otrzymał Nagrodę im. prof. Czesława Jaworskiego w kategorii „Infrastruktura”. Nowatorski magazyn energii trakcyjnej uznano za „wybitne osiągnięcie w stosowaniu nowych technologii i urządzeń trakcji elektrycznej”. - Ogromne gratulacje dla PKP Energetyka za realizację tego projektu - innowacyjnego, proekologicznego i unikatowego na skalę kontynentu. Liczymy na to, że spółka będzie budować kolejne magazyny energii przy swoich podstacjach trakcyjnych. Potrzebuje tego polska kolejowa sieć elektroenergetyczna, której obciążenie wraz z rozwojem kolei w naszym kraju będzie się zwiększać - komentuje Jan Boryczka z SITK RP, przewodniczący kapituły konkursowej.

Zasobnik energii trakcyjnej został także wyróżniony przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) – powstałą w 1919 r. pozarządową organizację zrzeszającą środowisko inżynierów, techników i innych adeptów szeroko rozumianej elektryki. Magazyn energii zbudowany przez PKP Energetyka otrzymał Medal Prezesa SEP. To jedna z najbardziej uznanych w naszym kraju nagród w dziedzinie elektryki. Przyznawana jest od 1997 r. szczególnie wyróżniającym się produktom, będącym dziełem polskich inżynierów i techników. Przy ocenie rozwiązań i urządzeń kandydujących do Medalu stosowane są złożone kryteria, dotyczące m.in. nowoczesności, oryginalności, użyteczności, niezawodności, bezpieczeństwa eksploatacji, a także zgodności z wymogami ekologicznymi - zarówno jeśli chodzi o wytworzenie, jak i użytkowanie produktu. – Magazyn energii w Garbcach to znakomite rozwiązanie, pozwalające na zmniejszenie kolejowych obciążeń wnoszonych przez trakcję do sieci energetyki zawodowej. Produkt ten świetnie wpasowuje się w europejskie i światowe trendy związane z rozwojem systemów magazynowania energii elektrycznej, szczególnie ważne wobec zwiększania się udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym – podkreśla dr inż. Jacek Nowicki, sekretarz generalny Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Nagrodzony zasobnik energii zbudowany przez PKP Energetyka w Garbcach jest największym w Europie obiektem tego typu - jego moc to 5,5 MW, a pojemność użyteczna wynosi 1,2 MWh. Magazyn ładuje się wolno, niską mocą z sieci dystrybucyjnej, a kiedy na torach pojawia się pojazd kolejowy - oddaje szybko dużą ilość zgromadzonej energii. Jego funkcjonowanie wzmacnia jakość i bezpieczeństwo dostaw energii trakcyjnej na odcinku linii kolejowej Poznań - Wrocław oraz bilansuje moc pobieraną z Krajowego Systemu Energetycznego przez pobliską podstację trakcyjną. Kolejowy „powerbank” składa się z aż 4240 nowoczesnych bateryjnych ogniw litowo-jonowych. Obiekt wykorzystuje również unikatowy przekształtnik energoelektryczny pracujący bezpośrednio na napięciu stałym oraz zaawansowany system informatyczny SCADA zapewniający optymalne działanie całego układu. Pracę magazynu w Garbcach koło Żmigrodu zainaugurowano 1 lipca tego roku. Już wkrótce obok magazynu powstaną panele fotowoltaiczne dodatkowo zasilające obiekt, a całość stworzy Lokalny Obszar Bilansowania (LOB). Instalacja na Dolnym Śląsku jest pierwszym z ok. 300 magazynów, które PKP Energetyka planuje zbudować w całej Polsce. Będzie to mieć ogromne znaczenie m.in. dla Programu Zielona Kolej - stabilizując pracę sieci elektroenergetycznej wykorzystującej zasilanie z odnawialnych źródeł energii.

Trako 2021 to kolejna edycja największych kolejowych targów w Europie Środkowo-Wschodniej, podczas których PKP Energetyka zdobywa nagrody i wyróżnienia. W 2019 r. spółka otrzymała nagrodę główną w konkursie Firma Odpowiedzialna Społecznie, za modelowe podejście do zagadnień CSR oraz innowacyjne i autorskie projekty dobrych praktyk. Firma została też uhonorowana przez dziennik „Rzeczpospolita” i serwis logistyka.rp.pl. Doceniono wówczas innowacyjne rozwiązania PKP Energetyka dotyczące zarządzania infrastrukturą zasilającą system kolejowy.

Więcej na temat magazynu w Garbcach można dowiedzieć się, oglądając film poświęcony temu obiektowi.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PKP Energetyka
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony