Partnerzy serwisu:

Nagroda Dobry Wzór 2021 dla lokomotywy wodorowej Pesy

inf. pras 08.11.2021 3,8k

arrow
arrow
Nagroda Dobry Wzór 2021 dla lokomotywy wodorowej Pesy
fot. Pesa
Nagroda Dobry Wzór 2021 dla lokomotywy wodorowej Pesy
Nagroda Dobry Wzór 2021 dla lokomotywy wodorowej Pesy
Nagroda Dobry Wzór 2021 dla lokomotywy wodorowej Pesy
Lokomotywa Wodorowa SM42-6Dn z tytułem Dobry Wzór 2021. To kolejna nagroda za design dla Zespołu Wzornictwa Przemysłowego Pesy Bydgoszcz.
Wyprodukowana przez Pesę dla Orlen Koltrans manewrowa lokomotywa wodorowa SM42-6Dn otrzymała Nagrodę Dobry Wzór 2021, przyznaną w konkursie organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Projektanci lokomotywy Bartosz Piotrowski /bryła zewnętrzna/ i Krzysztof Nogowski /kabina maszynisty/ otrzymali również za ten projekt Wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - informuje Pesa.

Modernizacja SM42 była wyzwaniem zarówno dla zespołu inżynierów, jak i designerów producenta. Lokomotywa zyskała bowiem nie tylko innowacyjny napęd zasilany z paliwowych ogniw wodorowych, ale również nowoczesny wygląd, którego minimalistyczna stylistyka nawiązuje do aktualnych trendów.

Pierwotna forma SM42 (pozostała tylko ostoja/rama i część układów biegowych) uległa całkowitej zmianie - kabinę przeniesiono na środek pojazdu, a uzyskaną dzięki temu zabiegowi przestrzeń przeznaczono na rozmieszczenie dodatkowego wyposażenia technicznego, w tym ogniw paliwowych i zbiorników z wodorem. Kabina maszynistów jest dwukierunkowa, posiada część socjalną i system klimatyzacji. W zakresie ergonomii wyzwaniem było zapewnienie możliwe jak najlepszej widoczności prowadzącemu pojazd przy ograniczeniach skrajni (dostępnej przestrzeni) oraz optymalne rozplanowanie funkcji w generalnie ograniczonej przestrzeni kabiny - podkreśla producent.

Manewrowa lokomotywa wodorowa została po raz pierwszy zaprezentowana na MIędzynarodowych Targach Kolejowych Trako we wrześniu tego roku. W tej chwili pojazd jest w fazie uruchomień, a do eksploatacji na terenie rafinerii PKN Orlen w Płocku trafi jesienią 2022.

Przyznana przez IPW nagroda to kolejne wyróżnienie dla Zespołu Wzornictwa Pesa kierowanego przez dr hab. Bartosza Piotrowskiego /prof. ASP w Warszawie/. Tytuł Dobry Wzór otrzymały do tej pory inne pojazdy zaprojektowane i wyprodukowane przez PESA: 2006 - autobus szynowy 218c, 2013 – lokomotywa Gama Marathon, 2015 – tramwaj 2014N Krakowiak (Twist Step), 2016 – Pesa Sundeck - skład piętrowy typu push-pull, 2018 - wyróżnienie dla tramwaju 2015N Twist Gorzów.

Projekt Pesa DART doceniło w 2016 roku międzynarodowe jury konkursu IF Design Award.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony