Partnerzy serwisu:

Nagroda dla Coradia iLint – pierwszego na świecie pociągu wodorowego

inf. pras 26.01.2021 1,2k

arrow
arrow
Nagroda dla Coradia iLint – pierwszego na świecie pociągu wodorowego
Fot. Alstom
Nagroda dla Coradia iLint – pierwszego na świecie pociągu wodorowego
Nagroda dla Coradia iLint – pierwszego na świecie pociągu wodorowego
Operator LNVG otrzymał wyróżnienie European Railway Award 2021 za pionierską współpracę z Alstomem w zakresie wodoru.
Projekt innowacyjnego pociągu wodorowego Coradia iLint koncernu Alstom, zrealizowany na zlecenie Landesnahverkehrsgesellschaft Niedersachsen (LNVG), uhonorowano tegoroczną nagrodą European Railway Award. Carmen Schwabl, dyrektor zarządzająca LNVG, odeb­rała ją podczas zorganizowanej online uroczystości. LNVG wraz ze swoimi partnerami rozpoczął testowanie wodoru jako paliwa w ramach regularnej obsługi pasażerskiej.

Jak podaje Alstom, pociąg Coradia iLint został nominowany do nagrody przez jury, w skład którego weszli dyrektorzy generalni branży kolejowej, decydenci UE, laureaci poprzednich edycji oraz wybrani dzien­nikarze. W swoim oświadczeniu jury wyraziło uznanie wobec znakomitej współpracy pomiędzy partne­rami projektu: LNVG, Alstom, krajem związkowym Dolna Saksonia, Eisenbahnen und Verkehrsbetriebe Elbe-Weser GmbH (evb) oraz spółką Linde oferującą rozwiązania w zakresie dostaw gazów i technologii. Alstom, wraz ze swoimi partnerami, udowodnił w ramach projektu, że napęd wodorowy jest niezawodną i bezemisyjną alternatywą dla regionalnych pociągów spalinowych na niezelektryfikowanych liniach.

– Niecodziennie zdarza się, że organ publiczny inicjuje zmianę technologiczną w tak szerokim zakresie, a następnie w niej uczestniczy. Dzięki naszym partnerom w fazie testowej udało się nam jako pierwszym wprowadzić to przełomowe rozwiązanie w zakresie obsługi pasażerskiej w Dolnej Saksonii. Naszym celem było zaoferowanie prawdziwej alternatywy dla diesla, przygotowanie nowego rozwiązania do eksploatacji i wprowadzenie go na pierwszą trasę w ramach codziennej obsługi pasażerskiej – powiedziała Carmen Schwabl, dyrektor zarządzająca LNVG

Od września 2018 do końca lutego 2020 roku dwa pociągi Coradia iLint koncernu Alstom z po­wo­dzeniem pokonały ponad 180 tysięcy kilometrów w ramach regularnej obsługi pasażerskiej. Obecnie trwa seryjna produkcja tej innowacyjnej jednostki. Pierwsze seryjne pociągi napędzane wodorem wejdą do regularnej eksploatacji w Niemczech w 2022 roku.

– Cieszymy się, że nasz klient został uhonorowany nagrodą za innowacyjny projekt pociągu wodoro­wego. Nasz wspólny projekt Coradia iLint jest wyrazem odważnego zaangażowania w zrównoważoną mobilność poprzez wprowadzanie najnowocześniejszych technologii. Dziś możemy być bardzo dumni z Coradii Ilint – pierwszego i jedynego na świecie pociągu wodorowego – powiedział Gian Luca Erbacci, Senior VP Alstom w Europie

Coradia iLint to pierwszy na świecie pociąg pasażerski wyposażony w ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru w energię elektryczną. Pociąg jest w pełni bezemisyjny i cichy, a co najważniejsze emituje jedynie parę wodną i wodę. Pociąg został wyposażony w kilka innowacyjnych rozwiązań: technologię czystej konwersji energetycznej, umożliwiającą elastyczne magazynowanie energii w bateriach oraz inteligentny system zarządzania mocą napędową i dostępną energią. Zaprojektowany specjalnie do użytku na niezelektryfikowanych trasach, zapewnia czystą i zrównoważoną obsługę linii kolejowych przy zachowaniu wysokiego poziomu osiągów – podkreśla producent.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony