Partnerzy serwisu:

Na Białoruś znów przez Czeremchę, inwestycje w Kuźnicy i Siemianówce

Kasper Fiszer 27.03.2019 115

Na Białoruś znów przez Czeremchę, inwestycje w Kuźnicy i Siemianówce
Pociąg towarowy w Czeremszefot. Phil Richards, lic. CC BY-SA 2.0
MSWiA zapowiada inwestycje dotyczące kolejowego ruchu towarowego w relacjach Polska – Białoruś. Sprawniejsze mają być odprawy w Kuźnicy, a dzięki wznowieniu pracy przejścia w Czeremsze odciążone będą inne punkty odpraw. W Siemianówce łatwiej będzie zaś m.in. kontrolować cysterny.
Liczba osób przekraczających granicę Polski na wschodzie wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Inwestycje dotyczące terminali granicznych mają się więc w najbliższych latach koncentrować głównie na drogowych przejściach z Ukrainą. Obejmą one rozbudowę istniejących punktów, ale także stworzenie nowego – w podprzemyskich Malhowicach. Na razie nie ma natomiast skonkretyzowanych planów otwarcia w tej samej miejscowości przejścia kolejowego z wykorzystaniem linii nr 102.

W Siemianówce będzie mógł lądować helikopter

Jak pisaliśmy, otwarcie nowych przejść w ruchu towarowym zapowiedział szef Kolei Białoruskich. Informacje te potwierdza polska strona. Rząd zamierza jednak zwiększyć przepustowość także punktów granicznych obsługujących międzynarodowy ruch kolejowy. W tym przypadku inwestycje będą się skupiać na granicy polsko-białoruskiej i dotyczą głównie ruchu towarowego. Pierwsza z nich to zakup i montaż skanera do prześwietlania wagonów kolejowych na przejściu Kuźnica Białostocka – Grodno. – Realizacja tego zadania rozpoczęta została w III kwartale 2018 r. – wskazał w odpowiedzi na nasze pytania Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Druga z inwestycji dotyczy towarowego przejścia Siemianówka – Świsłocz. – Zakres projektu obejmuje budowę budynku administracyjnego i usługowego, lądowiska dla helikopterów, kładki obserwacyjnej, wiaty nad rampą rozładunkową, montaż wagi kolejowej, [zakup] urządzenia do kontroli cystern i wagonów, instalację monitoringu torów i terenu przejścia granicznego, wykonanie pieszych ciągów komunikacyjnych oraz drogi dojazdowej do rampy – wylicza resort. Nie wiemy na razie, kiedy nowe obiekty oddane zostaną do użytku.

Ruch Czeremcha – Wysokolitowsk zostanie wznowiony

MSWiA zapowiada także prace w Czeremsze, skąd odbywać się będzie ruch towarowy do białoruskiego Wysokolitowska. – Przebudowane zostaną tam pomieszczenia biurowe wraz z infrastrukturą elektryczną, teleinformatyczną i wyposażeniem informatycznym – czytamy w przesłanym nam komunikacie. Inwestycje dotyczące tego przejścia oznaczają wznowienie ruchu na odcinku granicznym, który został zamknięty kilka lat temu.

Do 2011 r. z Czeremchy do Wysokolitowska uruchamiane były dwie pary lokalnych pociągów pasażerskich Przewozów Regionalnych. Obsługiwane były one m.in. autobusami szynowymi SN81. Na razie przejście obsługiwać będzie pociągi towarowe.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony