Partnerzy serwisu:

Mustafa Najem na Kongresie Kolejowym: 18 listopada pociąg dojedzie do Chersonia

Michał Szymajda 17.11.2022 1,2k

Mustafa Najem na Kongresie Kolejowym: 18 listopada pociąg dojedzie do Chersonia
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
Wiceminister infrastruktury Ukrainy Mustafa Najem wziął udział w Kongresie Kolejowym w Warszawie. Łącząc się z Kijowa, wskazał na szanse, jakie mają polskie firmy infrastrukturalne na odbudowę Ukrainy. Wymienił też inwestycje kluczowe, które zamierzają zrealizować Koleje Ukraińskie w celu poprawienia komunikacji z Polską.
W pierwszych słowach wiceminister przekazał kondolencje rodzinom ofiar, które ucierpiały w wyniku upadku rakiety w pobliżu Hrubieszowa. Podkreślił, że taka sytuacja nigdy nie miałaby miejsca, gdyby nie wojna, którą wywołali kremlowscy agresorzy.

– Jestem wdzięczny kolegom z Polski, że od pierwszych dni pomagają Ukrainie. Ukraina nigdy nie zapomni zaangażowania Polaków, nie zapomni pomocy, którą otrzymujemy z polskiego Ministerstwa Infrastruktury. Brakuje mi słów, żeby wyrazić naszą wdzięczność, mam nadzieję, że naszą wspaniałą współpracę w okresie wojny przekujemy na współpracę w okresie pokoju – mówił Mustafa Najem.

Najem wskazał, że Rosjanie zniszczyli infrastrukturę Ukrainy na kwotę ok. 29 miliardów dolarów. W tej kwocie znajduje się kilka tysięcy linii kolejowych, często pozbawionych sieci trakcyjnej, a także blisko 70 mostów.

– Nasza uwaga koncentruje się teraz na odbudowie linii na terenach deokupowanych. Radzimy sobie niesłychanie dobrze w warunkach, które mamy – powiedział i dodał, że 18 listopada po raz pierwszy od marca do Chersonia dotrze pociąg z Kijowa. Nastąpiła już reaktywacja połączeń do Mikołajowa.

Najem podkreślił, że dzięki negocjacjom z Turcją udało się ustalić nowy traktat, który pozwoli na wysyłkę zboża także drogą morską. Ale zwrócił uwagę, że to kolej musi wziąć na siebie przewóz zbóż. – Naprawimy tory do kolejnych punktów granicznych, ale brakuje nam hubów, które by je przyjęły. Chcemy na tym polu mocno współpracować z Polakami – powiedział.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony