Partnerzy serwisu:

Mural promujący bezpieczeństwo na przejazdach odsłonięty

inf. pras 11.06.2020 856

arrow
arrow
Mural promujący bezpieczeństwo na przejazdach odsłonięty
Fot. UTK
Mural promujący bezpieczeństwo na przejazdach odsłonięty
Mural promujący bezpieczeństwo na przejazdach odsłonięty
Mural promujący bezpieczeństwo na przejazdach odsłonięty
Mural promujący bezpieczeństwo na przejazdach odsłonięty
Wyjątkowy mural zaprojektowany przez dzieci z Nowej Sarzyny pojawił się na pl. Zawiszy w Warszawie. To wynik konkursu plastycznego dla uczniów „Akcja Mural – odkryj w sobie muralowca” organizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach Kampanii Kolejowe ABC. Mural z nosorożcem Rogatkiem, bohaterem kampanii, zachęca do bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych.
Od początku roku do końca maja doszło do 75 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. To o 15 mniej niż przed rokiem. Epidemia koronawirusa spowodowała, że w kwietniu i maju zmniejszyła się liczba uruchamianych pociągów, mniejszy był także ruch na drogach. W efekcie spadła też liczba wypadków. W kwietniu było 5 groźnych zdarzeń na przejazdach, a w maju – 11. W 2019 r. było to odpowiednio 21 i 17. Mimo że odnotowanych zostało mniej wypadków niż przed rokiem, tegoroczne zdarzenia były tragiczniejsze w skutkach. W 2020 r. w wypadkach na przejazdach zginęły 24 osoby – to o 10 więcej niż przed rokiem. Ciężko rannych zostało 18 osób – 11 więcej niż w 2019 r.

– Niestety liczba wypadków i ofiar zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych cały czas pokazują, jak ważna jest edukacja i akcje, takie jak Kampania Kolejowe ABC. Wiedzę na temat poprawnego zachowania powinni mieć kierowcy, ale także dzieci, które w niedługim czasie będą samodzielnymi użytkownikami dróg – podkreśla dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

„Akcja Mural” to jedno z działań organizowanych w ramach Kampanii Kolejowe ABC. W konkursie na projekt muralu wzięło udział ponad 19 tysięcy osób, zgłoszono blisko 2 tysiące prac plastycznych. Laureatami zostali uczniowie klasy VI z Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie. Na bazie zwycięskiego konceptu artyści muralowcy, Bartosz Podlewski i Lucy Fidos, przygotowali mural, który będzie eksponowany na pl. Zawiszy w Warszawie do końca 2020 roku.

– Urząd Transportu Kolejowego jest prekursorem łączenia nauki o bezpieczeństwie z rozwojem kreatywności dzieci i młodzieży. Jest to pierwsza tego typu akcja na skalę ogólnopolską. Wyjątkowość tego projektu polega na możliwości zaangażowania uczniów z całego kraju w tworzenie projektu muralu, a więc i zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa na terenach kolejowych. To nauka przez zabawę, czyli najbardziej naturalna i skuteczna metoda nauki i rozwoju dziecka – ocenia dr. Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.

Powstanie nowego muralu stworzonego na podstawie pracy dzieci jest wydarzeniem artystycznym, jednak przede wszystkim ma walor edukacyjno-dydaktyczny. Na muralu znalazł się nie tylko nosorożec Rogatek, bohater Kampanii Kolejowe ABC, ale także przejazd kolejowy z rogatkami i znaki drogowe.

– Murale mogą pełnić szczególną rolę w nauczaniu nie tylko historii czy kultury, ale także w przekazywaniu istotnych zagadnień z życia codziennego. Same słowa nie zawsze trafiają do odbiorców, dlatego wzbogacenie przekazu edukacyjnego tego typu obrazem z pewnością wzbudzi większe zainteresowanie przestrzeganiem zasad na obszarach kolejowych – mówi dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Kampania Kolejowe ABC realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna, propagująca zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wszystkie materiały dostępne są na stronie www.kolejoweabc.pl.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony