Partnerzy serwisu:

Morawiecki: W najbliższych latach przeznaczymy na kolej 100 mld zł

Witold Urbanowicz 23.01.2019 5,1k

Morawiecki: W najbliższych latach przeznaczymy na kolej 100 mld zł
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl (zdjęcie ilustracyjne)
– Zdecydowaliśmy przeznaczyć bardzo duże środki, także unijne, na rozwój kolei. Uruchamiamy nowy program uzupełnienia lokalnej i regionalnej sieci kolejowej. Nazywamy go roboczo Kolej +. To moje oczko w głowie – wskazał premier Mateusz Morawiecki na otwarciu I Kongresu Rozwoju Kolei w Warszawie.
23 stycznia w Warszawie odbywa się organizowany przez Grupę PKP Kongres Rozwoju Kolei. Otworzył go premier Mateusz Morawiecki. – Cieszę się, że tak dużym zainteresowaniem cieszy się pierwszy kongres zorganizowany przez środowisko w tak ważnym temacie, jakim są przyszłość i perspektywy. Kolej to pierwszy wynalazek, który skurczył świat i przybliżył ludzi. Do dzisiaj jest kluczowym elementem komunikacyjnym – mówi Mateusz Morawiecki.

"200 km linii kolejowych odtworzyliśmy"

– W ostatnich 30 latach mieliśmy niełatwo. Gdy wychodziliśmy z PRL-u mieliśmy 30 tys. km linii, a teraz PKP PLK zarządzają niespełna 19 tys. km linii. To pierwsze wyzwanie, by miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają linii kolejowych, skomunikować i uzupełniać ten ruszt kolei. Naszym celem jest zapewnienie spójności logicznej, komunikacyjnej, strategicznej oraz między różnymi środkami transportu – kolejowym, drogowym, ale i rzecznym – zakłada Morawiecki.

– Są obszary wykluczone komunikacyjnie. Celem naszego transportu jest odbudowa transportu autobusowego i połączenie go z odbudowywanym transportem kolejowym. Mamy już pierwsze sukcesy. 200 km linii kolejowych odtworzyliśmy. To ważne połączenia między miastami powiatowymi. To walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Musimy myśleć o całej Polsce. Przyszłość kolei to przyszłość w polskiej gospodarce i polskim społeczeństwie – wskazuje premier.

Linia Podłęże – Piekiełko symbolem

– Zdecydowaliśmy przeznaczyć bardzo duże środki, także unijne, na rozwój kolei. Przekroczą one 100 mld zł, a gdy doliczymy CPK, to kwota znacznie większa. To przełamywanie pozaborowych schematów komunikacyjnych. W pierwszych trzech latach naszych rządów zmodernizowaliśmy 2,5 tys. km linii kolejowych. Symbolem odrodzenia kolejnictwa jest decyzja o budowie pierwszej tak dużej nowej linii kolejowej Podłęże – Piekiełko. Pokazujemy, że można rozwijać kolej i kolejnictwo – przekonuje Mateusz Morawiecki.

– Uruchamiamy nowy program uzupełnienia lokalnej i regionalnej sieci kolejowej. Nazywamy go roboczo Kolej+. Są miasta, nawet 90-tysięczne, jak Jastrzębie-Zdrój, które nie mają kolei. Mówiąc o strategii, mówimy o połączeniu tych miast do kolei. To moje oczko w głowie. Za słowami idą czyny. W założeniach budżetowych na 2019 r. znajdują się istotne środki na rozwój kolejnictwa – mówi Morawiecki.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony