Partnerzy serwisu:

Europejska delegacja wróciła bezpiecznie do Polski (aktualizacja)

Jakub Madrjas 16.03.2022 18,9k

Europejska delegacja wróciła bezpiecznie do Polski (aktualizacja)
Mateusz Morawiecki w pociągu w 2016 r.Fot. PKP Intercity
Premier Mateusz Morawiecki wraz z premierem Czech Petrem Fialą, premierem Słowenii Janezem Janšą oraz wicepremierem Polski Jarosławem Kaczyńskim udali się dziś (15 marca) do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Podróż odbywają koleją. Kilka minut po 18:00 premier Morawiecki poinformował, że delegacja dotarła do ukraińskiej stolicy.
Jak informuje Kancelaria Premiera, wyjazd organizowany jest w porozumieniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. "Celem wizyty jest potwierdzenie jednoznacznego poparcia całej Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz przedstawienie szerokiego pakietu wsparcia dla państwa i społeczeństwa ukraińskiego" – napisano w komunikacie. O wizycie delegacji poinformowana jest społeczność międzynarodowa za pośrednictwem organizacji międzynarodowych, w tym ONZ.

Jak podał oficjalny profil partii Prawo i Sprawiedliwość, podróż odbywa się koleją. Pociąg przekroczył już granicę Polski i Ukrainy.
Politycy polskiego rządu nie są znani z częstych podróży koleją. O Mateuszu Morawieckim podróżującym w ten sposób można było przeczytać głównie przed wyborami, np. w 2019 i w 2016 roku. W podobną podróż przedwyborczą wybrał się do Siedlec Jarosław Kaczyński w 2010 roku. Przestrzeń powietrzna nad Ukrainą jest jednak z oczywistych powodów zamknięta, dlatego lot samolotem nie był możliwy. 

Kilka minut po 18:00 o tym, że delegacja dotarła do Kijowa w mediach społecznościowych poinformował szef polskiego rządu. Na Facebooku napisał, że trwająca obecnie wojna to wynik działań okrutnego tyrana, który atakuje bezbronnych cywili, bombarduje miasta i szpitale na Ukrainie! "W jej wyniku świat stracił poczucie bezpieczeństwa, a niewinni ludzie giną i tracą dorobek całego życia. Musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię, która dzieje się na Wschodzie. To dlatego, razem z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, premierami Petrem Fialą i Janezem Janšą, jesteśmy w Kijowie" - dodał. Udostępnił także zdjęcia wagonu, w którym odbywała się podróż. Strona ukraińska potwierdziła, że delegacja bezpiecznie dotarła do celu.

Aktualizacja: Bezpieczny powrót

Delegacje Polski, Słowenii i Czech po wizycie w Kijowie wróciły bezpiecznie na teren naszego kraju - poinformował 16 marca po godz. 10 rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony