Partnerzy serwisu:

UTK szacuje spadek liczby pasażerów w 2020 r. na 40%

inf. pras 14.01.2021 45

UTK szacuje spadek liczby pasażerów w 2020 r. na 40%
fot. Dawid Licheniak, SM42.pl
Urząd Transportu Kolejowego podsumowuje monitorowanie bezpieczeństwa podczas pandemii. Jego pracownicy przygotowali już 300 raportów dotyczących sytuacji branży kolejowej w czasie epidemii COVID-19. Przygotowywane codziennie zbiorcze opracowania przekazywane są m.in. do Ministerstwa Infrastruktury i pozwalają zorientować się w bieżącej sytuacji na sieci kolejowej.
Raporty UTK opracowywane są na podstawie sprawozdań przewoźników i zarządców infrastruktury. Do tej pory do urzędu wpłynęło ponad 9 tys. takich analiz dotyczących liczby odwołanych pociągów, frekwencji, sytuacji związanej z liczbą pracowników chorujących na COVID-19 bądź objętych kwarantanną. Na podstawie raportowania przedsiębiorców kolejowych UTK przygotowało już 300 zestawień danych.

Można się z nich dowiedzieć, że w kwietniu i maju przewoźnicy uruchamiali średnio 60% z założonego rozkładu jazdy. Od początku września liczba uruchamianych pociągów wracała do stanu sprzed epidemii (odniesienie do stycznia i lutego 2020 r.) i wynosiła ok. 90-92%.

Średnia dobowa frekwencja – w marcu

Najniższa średnia dobowa frekwencja pasażerów (w odniesieniu do średniej z całego miesiąca) została odnotowana w marcu i częściowo w kwietniu. Najniższa średnia dobowa frekwencja została odnotowana w dniach 11.04 – 5,5%, 12.04 - 4,5% oraz 13.04 – 5,20%; Po 20.04 obserwowano sukcesywny wzrost frekwencji pasażerów. Od 17 października nastąpił spadek liczby podróżnych ze względu na początek drugiej fali epidemii. Najwięcej pasażerów skorzystało z usług kolei w okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień, wrzesień). W tych miesiącach Spółki kolejowe przewoziły w granicach 475 000 – 600 000 pasażerów w zależności od dnia, a frekwencja wahała się w okolicach 40%.

W raportach badamy też średni poziom absencji pracowników kolei. We wszystkich spółkach najwyższy był w marcu – 24,2% (dane od dnia 19.03–31.03.2020 r.) oraz w kwietniu 21,4%. Niski poziom absencji notowano na przełomie listopada i grudnia – ok 10-12% oraz w sierpniu, w którym absencja wynosiła zazwyczaj ok. 12-13%. Rok 2021 zapowiada się bardziej optymistycznie – w jego pierwszych dniach absencja wynosiła zazwyczaj 9-10%.

Pierwszy szacunek danych przewozowych

To był trudny rok dla kolei. Pierwsze miesiące nie zapowiadały kłopotów jakie przyniesie epidemia koronawirusa. Na razie można szacować, że rok 2020 zakończy się niemal 40-proc. spadkiem liczby pasażerów i 5-proc. spadkiem masy przewiezionych towarów.

Już na początku pandemii Prezes UTK zorganizował spotkanie z przedstawicielami przewoźników, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz państw sąsiadujących z Polską. Pozwoliło to na szybkie przygotowanie rekomendacji uzgodnionych z GIS. Od początku epidemii UTK zaangażowany był w utrzymanie międzynarodowych połączeń towarowych. W trakcie pierwszej fali pandemii odpowiadał również za rozdysponowanie do spółek kolejowych środków ochrony osobistej z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony