Partnerzy serwisu:

Mołdawia naprawi linie kolejowe do Ukrainy za pieniądze z Unii i EBOiR

Michał Szymajda 28.03.2023 2,2k

Mołdawia naprawi linie kolejowe do Ukrainy za pieniądze z Unii i EBOiR
Dalekobieżny pociąg z Moskwy na stacji Kiszyniów (zdjęcie archiwalne) Fot. M. Szymajda
Pieniądze z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju pozwolą na zakup materiałów potrzebnych do remontu dwóch linii kolejowych łączących Mołdawię z Ukrainą. Pomoże też Unia Europejska.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju poinformował, że przekaże pieniądze potrzebne na naprawę i modernizację dwóch linii kolejowych. Chodzi o linię Valcinets - Bielce – Ungheni, prowadzącej od ukraińsko-mołdawskiej granicy na północy kraju do granicy mołdawsko-rumuńskiej pod Jassami, oraz krótszego odcinka Kiszyniów – Cainari. Ta ostatnia stacja to węzeł kolejowy, skąd już niedaleko koleją do innego węzła w Besarabce, na granicy mołdawsko-ukraińskiej. To też fragment linii prowadzącej do portu rzecznego w Gałaczu.

W opisie projektu napisano, że ma on wpłynąć na rozwój mołdawskiej ekonomii, poprawić jej potencjał logistyczny, wpływać na dekarbonizację i wzmocnić korytarz kolejowy północ – południe. Zaznaczono jednak przede wszystkim cele konkretne: wzmocnienie możliwości transportu kolejowego z Ukrainy do Unii Europejskiej przez Mołdawię. Po naprawionych torach z Podola będzie można transportować głównie zboża do portu w rumuńskiej Konstancy i Gałaczu.

EBOiR udziela pożyczki w wysokości łącznie 23 milionów euro. Unia Europejska z kolei przekazuje Mołdawii grant na realizacje remontu w wysokości 20 milionów euro. Kwotą 28 milionów euro inwestycja zostanie wsparta z funduszy własnych rządu Mołdawii. Beneficjentem będą Koleje Mołdawskie (CFM). Łącznie inwestycja ma mieć wartość 71 milionów euro.

Czas pokaże, czy realizowana już w tym roku inwestycja wpłynie na ożywienie także ruchu pasażerskiego, który odbywa się w Mołdawii w sposób szczątkowy. Jednym z nielicznych pociągów pasażerskich w kraju jest międzynarodowy skład Kijów – Kiszyniów, reaktywowany przez Koleje Ukraińskie we współpracy z Mołdawianami. Poza tym kursują regionalne pociągi do Ungheni i Jassów (w Rumunii) oraz nocny pospieszny do Bukaresztu.

Warto zaznaczyć, że w pobliżu południowych granic kraju Koleje Mołdawskie zrealizowały już niewielkie inwestycje poprawiające stan torowisk. Miały one miejsce głównie w okolicach stacji Besarabka.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony