Partnerzy serwisu:

Modernizacja linii Ełk – Olsztyn i Malbork – Grudziądz. Zamiast pociągów autobusy

Michał Szymajda 16.02.2018 4,7k

Modernizacja linii Ełk – Olsztyn i Malbork – Grudziądz. Zamiast pociągów autobusy
Autobusy zastąpią pociągi PolRegioFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Przewozy Regionalne poszukują wykonawcy przewozów autobusami w ramach komunikacji zastępczej za pociągi na odcinku Ełk – Pisz oraz na trasie Malbork – Kwidzyn – Grudziądz.
Znacznie szybciej przez Mazury. Ale najpierw zamknięcie linii

Na mazurskiej linii komunikacja będzie wykonywana autobusami od 11 marca do 28 września, a więc także w sezonie letnim. Pomiędzy miastami, po linii 219 poruszają się obecnie dwie pary pociągów Polregio (w relacji z Ełku do Olsztyna) ze średnią prędkością 30 km/h. Ma to zmienić modernizacja linii, którą wykonywać będzie Torpol. Właśnie dlatego za pociągi wprowadzone zostaną autobusy. Prace na linii kolejowej nr 219 na odcinku Szczytno – Ełk mają na celu skrócenie czasu jazdy pociągów o około 70 minut, za sprawą podniesienia prędkości do 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 80 km/h dla pociągów towarowych. Powstaną też nowe przystanki.

W tym wypadku Przewozy Regionalne poszukują przedsiębiorcy, który użyczy PR autobus z minimum 50 miejscami siedzącymi, wyprodukowany po 2007 roku, ze sprawną klimatyzacją i ogrzewaniem. Jedynym kryterium wyboru ofert w przetargu jest cena. Ich otwarcie nastąpi 27 lutego.

Autobusem między Malborkiem a Grudziądzem

Komunikacja zastępcza zostanie też uruchomiona pomiędzy Malborkiem, Kwidzynem a Grudziądzem. Tam Polregio uruchomi autobusy między 12 marca a 31 października. W tym czasie prace przy modernizacji linii prowadzić będzie konsorcjum NDI i Pomorskie przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe z Gdańska. Modernizacja obejmie odcinek od granicy województwa pomorskiego i kujawsko–pomorskiego w km 76,400 do km 133,026 w województwie pomorskim. W tej chwili lekkie pojazdy pasażerskie poruszają się tu z prędkością od 60 do 80 km/h z miejscowymi ograniczeniami. Po remoncie, na większej części odcinka Gardeja – Malbork prędkość zostanie podniesiona do 100, na części także 120 km/h.

Wykonawca usługi będzie musiał posiadać aż 10 autobusów, które udostępni pasażerom Przewozów Regionalnych. Przewoźnik zaznacza, że przynajmniej 1 z nich musi mieć możliwość przewozu osoby niepełnosprawnej. Autobusy będą oczekiwać na pasażerów przynajmniej 5 minut przez planowanym odjazdem przy stacjach w Malborku, Kwidzynie i Grudziądzu.

Polregio szacuje, że koszt uruchomienia komunikacji zastępczej wyniesie od 2 do 2,5 mln zł. Kryterium wybory ofert jest wyłącznie cena. Otwarcie ofert będzie miało miejsce 1 marca 2018 r.

O innych odcinkach, gdzie Przewozy Regionalne uruchamiają autobusy zamiast pociągów, piszemy tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony