Partnerzy serwisu:

Modernizacja linii 221 tylko do Dobrego Miasta. Pieniędzy na odcinek do Braniewa brak

Michał Szymajda 14.06.2019 102

Modernizacja linii 221 tylko do Dobrego Miasta. Pieniędzy na odcinek do Braniewa brak
fot. PKP PLK
Nie będzie sztandarowej dla województwa warmińsko-mazurskiego modernizacji linii kolejowej Olsztyn Główny – Braniewo. Linia 220 i 221 przejdzie prace wyłącznie na odcinku od stolicy województwa do Dobrego Miasta. To nawet nie połowa założonego pierwotnie do kompleksowej naprawy odcinka.
Stawia to poważne pytania o sens prac, dzięki którym miało dojść do znaczącej poprawy warunków przewozu towarów i osób między Olsztynem a Braniewem.

– W wyniku modernizacji linii 220 i 221 podróż pociągiem na odcinku Olsztyn Główny – Braniewo skróci się o około 25 minut – obiecywał w październiku 2017 roku, po wyborze wariantu modernizacyjnego przez PKP PLK, Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w MI. Przynajmniej na razie obietnice te można włożyć między bajki. Po tym jak w lipcu 2018 roku okazało, że oferty na modernizację linii do Braniewa znacznie przekroczyły kosztorys, zarządca infrastruktury nie zdecydował się na wybór wykonawcy. W zamian za to skrócił o ponad połowę odcinek linii, gdzie dojdzie do znaczących prac.

– Urząd Marszałkowski nie dysponuje środkami finansowymi niezbędnymi na modernizację odcinka Dobre Miasto – Braniewo i wycofał się z realizacji tego zadania. Odcinek Dobre Miasto – Braniewo zostanie wyremontowany przez spółkę PLK. Aktualnie trwa opracowywanie zakresu rzeczowego i finansowego prac przy wykorzystaniu opracowanego dla linii studium wykonalności – napisał Martyn Janduła z biura prasowego PKP PLK.

PKP PLK nie informuje, kiedy PKP PLK zajmie się odcinkiem Dobre Miasto – Braniewo. Wiadomo, że modernizacja niecałej połowy odcinka nie wpłynie znacząco na czas przejazdy autobusów szynowych, których 3 pary uruchamia obecnie warmińsko-mazurski urząd marszałkowski. Obecnie na całej linii 221 obowiązuję prędkość szlakowa 50 km/h z miejscowymi zwolnieniami.

Więcej informacji na temat przetargu dotyczącego modernizacji odcinka od Olsztyna do Nowego Miasta można przeczytać tutaj.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony