Partnerzy serwisu:

Modernizacja dwóch linii ważnych dla transportu towarów ze Śląska

PLK 18.08.2016 260

Modernizacja dwóch linii ważnych dla transportu towarów ze Śląska
fot. PLK
Poprawę warunków dla przewozu towarów na Śląsku zapewni remont dwóch linii kolejowych pomiędzy Krzyżanowicami a Chałupkami oraz Knurowem i Leszczynami. To kolejne inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych SA mające na celu usprawnienie połączeń towarowych na terenie Górnego Śląska. PLK przeznaczyły już na ten cel ponad 2,5 mld zł, a w najbliższych latach planują zrealizować inwestycje za 9 mld zł.
PLK poprawiają warunki dla transportu towarów. Ogłoszone dwa przetargi na rewitalizację linii kolejowych na Śląsku – 151 na odcinku Krzyżanowice – Chałupki oraz linii 149 Knurów – Leszczyny pozwolą utrzymać sprawne przejazdy towarów z wyższą prędkością i podniosą poziom bezpieczeństwa na torach. Po odnowionych trasach będzie możliwe zwiększenie liczby pociągów przejeżdżających przez nie w ciągu doby, co wpłynie na wzrost konkurencyjności transportu kolejowego.

Odbudowa zniszczonych torów

Na odcinku Krzyżanowice – Chałupki zarządca infrastruktury przebuduje nawierzchnię kolejową na dwóch torach oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Poziom bezpieczeństwa poprawi wymiana rozjazdów i nawierzchni na 7 przejazdach kolejowo – drogowych. Rewitalizacji poddane zostaną cztery mosty i dwa przepusty, które usprawnią ruch na trasie. Poprawi się także standard obsługi pasażerów na przystankach Roszków Raciborski i Rudyszwałd. Perony zostaną podwyższone i zyskają nową antypoślizgową nawierzchnię. Wyposażone będą w nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i oświetlenie oraz dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Stacje Chałupki i Krzyżanowice zwiększą swoją przepustowość, co pozwoli na zwiększenie liczby pociągów przejeżdżających przez nie w ciągu doby. Będzie to miało wpływ również na towarowe połączenia międzynarodowe. Składy transportujące węgiel będą mogły wyruszać poza region szybciej i z większą częstotliwością.

Pociągi towarowe ominą Katowice

W ramach prac na linii kolejowej nr 149 na odcinku Knurów – Leszczyny, zarządca infrastruktury dokona rewitalizacji ponad 10 km toru, który z powodu szkód górniczych, obecnie jest wyłączony z ruchu, a także kompleksowo przebuduje 11 km sieci trakcyjnej, wymieni nawierzchnię kolejową, rozjazdy oraz nawierzchnię na przejeździe kolejowym. Rewitalizacji zostaną poddane także 2 wiadukty i 5 przepustów. Zadanie obejmuje również przebudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym, co wpłynie na bezpieczeństwo w ruchu kolejowym. Dzięki planowanym pracom, PLK przywróci ruch pociągów po torze nr 2 na tym odcinku, co pozytywnie wpłynie na przepustowość trasy. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu: „Udrożnienie podstawowych ciągów wywozowych z Górnego Śląska”. Program skupia się na usprawnieniu ruchu wybiegającego na północny zachód z Gliwic w kierunku Kędzierzyna – Koźla, z Chorzowa na północ w kierunku Tarnowskich Gór. Efektem prac będzie przekierowanie większej liczby składów towarowych przejeżdżających przez stację Katowice na linię obwodową na południe od Katowic.

Rozpoczęcie prac na odcinku Krzyżanowice – Chałupki i Knurów – Leszczyny planowane jest jeszcze w tym roku, zakończenie pod koniec 2017 r. Rewitalizacja obu odcinków pozwoli przywrócić parametry techniczne infrastruktury kolejowej i podwyższenie poziomu bezpieczeństwa przewozów towarowych. Efektem prac będzie dwukrotny wzrost prędkości dla przewozów towarowych (dla linii 151 – do 110 km/h, dla linii 149 – do 80 km/h), co pozwoli przewieźć więcej ładunków i lepiej wykorzystać możliwości trasy. Stanowi to ważny impuls rozwojowy dla firm inwestujących w regionie.

Miliardy złotych na trasy towarowe na Śląsku

Znacząca poprawa warunków dla transportu towarów jest jednym z głównych celów zarządcy infrastruktury kolejowej w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Na Śląsku modernizacją objętych jest ok. 600 km torów. PLK już przeznaczyły na ten cel ponad 2,5 mld zł, a w najbliższych latach planowane są kolejne przedsięwzięcia warte 9 mld zł. Dzięki realizowanym i przygotowywanym przez Polskie Linie Kolejowe inwestycjom, jak: remonty szlaków towarowych, wyjazdów ze Śląska, czy dojazdów do portów, polepszy się stan infrastruktury dla przewoźników towarowych, co wpłynie na wzmocnienie efektywności transportu kolejowego jako ekologicznego i konkurencyjnego środka przewozu towarów względem transportu drogowego. W planach jest także modernizacja katowickiego węzła kolejowego, o której piszemy więcej tutaj
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony