Partnerzy serwisu:

Mniej opóźnień, szybsze prace na torach. PLK wzmacnia zespoły techniczne

Redakcja 20.07.2016 136

Mniej opóźnień, szybsze prace na torach. PLK wzmacnia zespoły techniczne
Fot. PKP PLK
Pięć specjalistycznych pojazdów szynowo-drogowych za ponad 4 mln złotych wzmocni zespoły techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych SA. Nowy sprzęt to szybsze naprawy na torach i ograniczenie przerw w kursowaniu pociągów czyli punktualne podróże. PLK konsekwentnie wzmacnia służby techniczne, w ubiegłym roku na doposażenie przeznaczono 9 mln złotych.
Dla zarządcy infrastruktury bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego PLK regularnie doposażają jednostki techniczne. W tym roku trafi do nich 5 pojazdów szynowo-drogowych, z możliwością jazdy po torze o różnej szerokości. Pojazdy dowożą na miejsce po drodze lub torach, sprzęt ratowniczy oraz załogi. Koszt zakupu pojazdów wynosi 4,6 mln złotych. W ubiegłym roku za 9,3 mln złotych PLK kupiły m.in. 17 agregatów prądotwórczych, hydrauliczny sprzęt do wkolejenia, 25 kompletów ratowniczych poduszek pneumatycznych oraz pojazd ratowniczy wraz z wyposażeniem. Od 2013 r. zarządca infrastruktury przeznaczył na ratownictwo techniczne ponad 15 mln złotych.

Sprawne usuwanie skutków zdarzeń, bezpieczny transport pojazdów kolejowych, uszkodzonych w wyniku awarii technicznych to podstawowe zadania kolejowego ratownictwa technicznego PLK. W celu doskonalenia procedur, jednostki współpracują ze wszystkimi służbami ratowniczymi oraz organizują wspólne ćwiczenia na terenach kolejowych.

Zespoły ratownictwa technicznego PLK to 20 w pełni wyposażonych załóg i ponad 500 wyszkolonych pracowników. To także jedyne w kraju tego typu jednostki wyspecjalizowane do działania na liniach kolejowych. Pociągi ratownictwa technicznego są rozmieszczone na terenie całego kraju w sposób umożliwiający jak najszybszy dojazd do miejsc potencjalnych zdarzeń. W 2015 roku zespoły brały udział w usuwaniu skutków 160 zdarzeń zaistniałych na liniach zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Kolej jest coraz bezpieczniejszym środkiem transportu. W 2015 roku o 12 procent spadła liczba kolizji i wykolejeń oraz o 12 procent mniej było wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Pozytywny trend udało się utrzymać również w tym roku. W pierwszym kwartale 2016 r. w porównaniu do ubiegłego, liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych zmalała o blisko 14 procent. To efekt ponad 200 konsekwentnie realizowanych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa, które spółka prowadzi w obszarze technicznym, inwestycyjnym, organizacyjnym i pracowniczym.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony