Partnerzy serwisu:

Müller: Będzie korekta cen biletów w PKP Intercity

simetra 30.01.2023 5,3k

Müller: Będzie korekta cen biletów w PKP Intercity
fot. PKP Intercity
– Tak, będzie korekta cen biletów – powiedział w programie „Gość Wydarzeń" na antenie Polsatu rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał przy tym, że komunikatów można się spodziewać w przyszłym tygodniu, ale co do zakresu obniżki ciągle trwają ustalenia.
Na początku stycznia PKP Intercity poinformowało o podniesieniu cen biletów. Najwięcej – bo aż o 17,8% – wzrosły opłaty za bilety jednorazowe na Pendolino (kategoria EIP). Pociągi kategorii EIC podrożały o 17,4%, zaś TLK/IC o 11,8%. Była to pierwsza od wielu lat tak duża podwyżka cen biletów.

Spółka informowała, że dostosowuje ceny biletów do aktualnej sytuacji na rynku – rosnących kosztów działalności, wynikających przede wszystkim z wyższych cen energii elektrycznej, oraz do oferty cenowej konkurencji. Zmieniony cennik zaczął obowiązywać od 11 stycznia 2023 roku. W pierwszych dniach jego funkcjonowania niezadowolenie pogłębiał brak biletów promocyjnych w systemie sprzedaży.

Decyzja PKP Intercity wywołała ogromną burzę w mediach, a temat podwyżki nie schodził przez wiele dni z pierwszych stron gazet i stał się jednym z głównych tematów dyskusji politycznych. Spółka tłumaczyła swoje działania oraz wyjaśniała, jakie było znaczenie wzrostu cen energii elektrycznej.

Kilka dni temu rozmowy z resortem odpowiadającym za transport oraz władzami PKP Intercity zapowiadał premier Mateusz Morawiecki. – Będę domagał się zdecydowanych działań oszczędnościowych we wszystkich spółkach PKP, po to aby doprowadzić do niższych cen biletów. Na ile one będą niższe, jeszcze nie potrafię powiedzieć. Decyzja w tej sprawie zapadnie po spotkaniach, które się odbędą – mówił wówczas premier.

W piątek wieczorem (27 stycznia) okazało się, że wspomniane rozmowy odbyły się dzień wcześniej. – Wczoraj premier Morawiecki spotkał się z panem ministrem Adamczykiem, też z wiceministrem aktywów państwowych Maciejem Małeckim i z zarządem PKP Intercity. Myślę, że w przyszłym tygodniu pewne rozstrzygnięcia będzie można zakomunikować – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w programie „Gość Wydarzeń" na antenie Polsatu.

Müller nie zdradził, jakie dokładnie będą to rozstrzygnięcia, ale mówił, że ceny biletów zostaną obniżone. – Chodzi o to, żeby ceny obniżyć. Co do zakresu, to jeszcze trwają ostateczne ustalenia – dodał. – Tak, będzie korekta cen biletów – powiedział.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony