Partnerzy serwisu:

Ministrowie zainaugurowali mObywatela w PKP Intercity

Jakub Madrjas 23.07.2019 2k

Ministrowie zainaugurowali mObywatela w PKP Intercity
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Ministrowie infrastruktury i cyfryzacji zaprezentowali dziś w Warszawie usługę mObywatel, którą włączono w pociągach PKP Intercity. 
Kolej z dużym opóźnieniem zabrała się za wdrażanie cyfrowych dowodów tożsamości. Od dawna można z nich było korzystać np. na poczcie, a nawet podczas głosowania w lokalach wyborczych. W czerwcu w tej sprawie sprawie interweniował w PKP Intercity prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra. Jak informowaliśmy, usługa została wprowadzona w ubiegłym tygodniu.

Jak informuje PKP Intercity, mTożsamość to usługa dostępna w bezpłatnej publicznej aplikacji mobilnej mObywatel, która w niektórych przypadkach pozwala zastąpić dokument ze zdjęciem. Aplikacja korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imienia i nazwiska, numeru PESEL, daty urodzenia, zdjęcia użytkownika, numeru dowodu osobistego, terminu jego ważności oraz informacji o tym, kto wydał dowód osobisty. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona.

Wprowadzona przez PKP Intercity zmiana to ułatwienie przede wszystkim dla osób kupujących bilety przez internet, jak również korzystających np. z ulg przysługujących z racji wieku. W pierwszym przypadku można okazać mTożsamość zamiast dowodu osobistego czy innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. W drugim można okazać mLegitymację, która również jest częścią aplikacji mObywatel. Aplikacji można używać we wszystkich sytuacjach, gdzie plastikowy dowód osobisty nie jest niezbędny, tak jak na przykład w wypożyczalni sprzętu, na siłowni czy w hotelu. Przy jej pomocy można odbierać przesyłki na poczcie, a nawet odbierać kartę do głosowania. Teraz będzie można użyć jej też w pociągu.

Podczas kontroli biletów pracownik drużyny konduktorskiej będzie sprawdzać, czy imię i nazwisko na bilecie jest zgodne z danymi mTożsamości wyświetlonej przez podróżnego na ekranie smartfona. Funkcjonalność w aplikacji mObywatel będzie także uznawana przy odbiorze przesyłek konduktorskich i bagażu z przechowalni.

Dzisiaj briefing w tej sprawie na dworcu Warszawa Wschodnia przeprowadzili wspólnie z zarządem PKP Intercity Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Minister Cyfryzacji Marek Zagórski. - To duże ułatwienie, dzięki któremu do podróży pociągiem wystarczy teraz jedynie telefon z aplikacją mObywatel i elektroniczną wersją biletu. To kolejne udogodnienie dla pasażerów, które może przyczynić się do dalszego wzrostu popularności kolei w Polsce – powiedział Andrzej Adamczyk.

- Cieszy nas, że teraz z mTożsamości korzystać można także w pociągach PKP Intercity. Pasażerowie, którzy są użytkownikami aplikacji od dawna czekali na ten moment. Rośnie dzięki temu liczba miejsc, w których wystarczy smartfon, by potwierdzić tożsamość – dodał Minister Cyfryzacji Marek Zagórski.

- Bezustannie dążymy do tego, aby zwiększać komfort podróży. Nasze działania to nie tylko intensywne inwestycje w nowoczesny tabor, ale także w ofertę i udogodnienia, które sprawiają, że podróż pociągiem staje się prostsza. Honorowanie mTożsamości jest właśnie jednym z nich – stwierdził Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony