Partnerzy serwisu:

Ministrowie transportu Polski i Czech rozmawiali o kolei

ms, Rynek-Kolejowy.pl 21.04.2015 159

Archiwum RK
Zaloguj się
OK
Zapomniałem hasła
Komentarze:
2015-04-21 10:50:39 Autor: gustaw
---.dynamic.chello.pl
nie zapominajmy o Słowacji z którą graniczymy nie mając bezpośrednich połączeń
2015-04-21 11:03:09 Autor: zbychu
---.um.torun.pl
"Poprawa połączeń kolejowych między Polską a Czechami (...) jest dla nas priorytetem" - Maria Wasiak. Czyli w najbliższym czasie można się spodziewać cięć połączeń, podobnie jak to było w przypadku priorytetu połączeń polsko-niemieckich i likwidacji pociągów Wrocław (Kraków) - Berlin i Wrocław - Drezno.
2015-04-21 11:21:24 Autor: wch
---.tktelekom.pl
Nowo mowa pani Wasiak. Co to znaczy; ".... poprawa infrastruktury połączeń kolejowych...".Albo poprawia się infrastrukturę albo połączeni. Co z tego że infrastruktura jest jak "dzwon", a połączeń nie ma, (pociągów) a i z tą poprawą przepustowości to jakieś jaja. Przepustowość przejść kolejowych PL/CD jest wykorzystana może 50%.
2015-04-21 11:21:40 Autor: Kflik
---.60.129.178
ja już nie wiem czy tu kolej- w formie dotowanej - jest potrzebna...

busy i autobusy między GOP a Bohuminem/Ostrawą działają coraz lepiej, mają wspólne bilety z czeskimi przewoźnikami kolejowymi (można kupić bilet na całość).
Rozkłady są dopasowane - czego u nas nigdy się nie da zrobić.

Więc tu już nie ma sensu uruchamiać byle czego dotowanego.
Jeśli chcą jakąś kolej to:
- postarać się o poprawę warunków dla potencjalnych szaleńców chcących uruchomić połączenia komercyjnie (np. umowa z PLK i czeskim odpowiednikiem na kilka lat gwarantująca utrzymanie infry w odpowiednim stanie i stabilność cen -np. uzależnienie od inflacji).
- jesli cos dotowanego to tylko w wersji cywilizowanej - np. w pełni zintegrowane z ruchem regionalnym kursujące co godzinę pociągi, w Czechach skomunikowane z innymi połączeniami. Jeśli nie ma na to szans - to obecna komunikacja drogowa zupełnie wystarcza.
2015-04-21 11:54:50 Autor: sb
---.internetdsl.tpnet.pl
wystarczyłoby skomunikować Leo w Katowicach przy jednym peronie z Pendo - da się? no pewnie, że nie da się?!
2015-04-21 12:10:50 Autor: pytający podatnik
---.internetdsl.tpnet.pl
Czy to ta sama wasiakowa co po 2,5 tygodnia kursowania uwaliła pociąg Kraków-Ostrava-Kraków ?
To naprawde ma priorytety...
2015-04-21 12:35:50 Autor: Kornel
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Niesamowite, jak naiwna jest wiara w niechęć PKP czy innych tworów do uruchomiania dotowanych pociągów do Czech.

Bo można się całkiem spokojnie zapytać - dlaczego nikogo nie interesuje stanowisko Kolei Czeskich (CD) w sprawie jeżdżenia do Polski? Dlaczego żaden prywatny przewoźnik nawet nie zapytał o uruchamianie pociągów w formie ich przedłużenia do Katowic (Praga-Bogumin)?

Dlaczego CD nie są w ogóle zainteresowane przejechaniem pociągów relacji Frydek-Mistek - Czeski Cieszyn przez most graniczny do polskiego Cieszyna?

I zapewniam - nie chodzi tutaj o tzw. beton, PLK czy inne wytłumaczenia...

A co do uruchamiania przez LEx autobusu relacji z Krakowa przez Katowice to może tylko dodam, że widziałem go wczoraj. Chyba 4 pasażerów w środku... W sam raz na pociąg...
2015-04-21 12:51:45 Autor: WCH
---.tktelekom.pl
Jaka minister takie efekty.
Linia E30 zmodernizowana, na odcinku Węgliniec - Zgorzelec w porywach 160 km/godz. na przejściu Zgorzelec - Gȍrlitz poc. pasażerskich zero, towarowych jedna para bo zamknięta Horka. Na innych przejściach; Zawidów - Frydlant pasażerskich zero, Szklarska Poręba Górna - Harrachov, ( nie PKP,czeski przewoźnik dla PR) trzy - cztery pary, Lubawka - Kralovec, od maja w weekendy trzy pary (nie PKP, Koleje Dolnośląskie), Mieroszów - Mezimesti zero (najkrótsze połączenie w Broumowskie Steny i Teplicko Adrszpaskie Skały) ZERO, Międzylesie - Lichkov trzy cztery pary (nie PKP, przewozy regionalne), Głuchołazy , trzy cztery pary tranzytu uprzywilejowanego kolei ČD, nie skomunikowane z żadnym transportem po stronie PL. Sukcesem pani Wasiak i marszałka Województwa Dolnośląskiego jest likwidacja trzech par połączeń Wrocław - Drezno.
2015-04-21 14:18:29 Autor: pispupil.
---.smrw.lodz.pl
Już w latach PRL Czechy (Czechosłowacja) starały się o dostęp do Bałtyku, kolejowy i drogowy.

Szczególnie ich gospodarka potrzebuje szybkiego połączenia. Nie wiem kto? Lecz to chyba ich przedstawiciele dążyli do tego spotkania. Nie wiem co mogła powiedzieć nasza mini(u)sterka. Miała wygodną pozycję wyjściową – oni w potrzebie. (Takie gadki ciągną się już dziesiątek lat jeszcze za tamtego ustroju.)

Teraz znani jesteśmy z utrudnień i kasacji połączeń, a nasza „dama” z poprzednikami górowali w tym.
Ale, ale jak pięknie brzmi, tak światowo! Bałtyk – Adriatyk!
Więc nasza pani poprzez kasowe względy i znaczenia międzypaństwowego, udała się prezentować nas w temacie o którym nie ma pojęcia, a tym bardzie ekspansji niż kasacji.

E59, E65 już mi się myli, ile to lat mo(r)dernizacji (srebrne wesele)?
„No” i to co nam potrzeba: konkurencyjność asfalt – szyna? Czy to chodzi o podwojenie stawki dostępu i ceny tono/km?

Następna wycieczka zaliczona z poważnymi ludźmi.
2015-04-21 16:16:42 Autor: Kflik
---.60.129.178
@sb
ale skąd miałby się Leo pojawić w Katowicach?
Przecież oni nie są w stanie uruchomić pociągów w Polsce (już próbowali).
Czy w ogóle opłacałoby im się wjechać do Polski?
Może gdyby choć nie trzeba było stawek PLK płacić.

W Katowicach już są - autobusem. Bilet Katowice(lub Kraków - Praga na Leo można kupić.
Na RegioJet można oprócz Krakowa i Katowic kupić także Gliwice albo Rybnik albo Bytom - Praga, jest kilka połączeń dziennie.
2015-04-21 16:19:06 Autor: Kflik
---.60.129.178
@Kornel

ale te autobusy dopiero się rozwijają, ja ostatnio jechałem w weekend był pełny.
Tiger (dowozi ludzi dla RegioJet) jeździ małymi busikami.
2015-04-21 17:05:58 Autor: Kornel
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
@Kflik

Niestety, nie jestem optymistą w tym zakresie. To rozwijanie już trochę trwa...
Autobus widziany wczoraj na skrzyżowaniu w Mysłowicach (Bończyka z DK 79), akurat wjeżdża teraz chyba tak do Katowic z okazji remontu A4.
Po prostu nie ten kierunek - z całym szacunkiem i sympatią dla sąsiadów - ale po co tam jeździć w środku tygodnia poza sezonem? Trzeba pracować...
2015-04-21 18:58:46 Autor: Kflik
---.silesialan.eu
Zobaczymy.

Teraz jest duża konkurencja.
Leo, Tiger(Regiojet), CD też ma swój autobus z Krakowa (i to najszybszy bo bez wjazdów do Katowic).
Wszyscy trzej pewnie nie przetrwają.

Jeszcze jest Polskibus który ma w planach trasę z Krakowa i Katowic do Pragi a teraz kombinuje dodawania postojów na trasie.
2015-04-22 18:52:09 Autor: zonk
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Jakaś jedna osoba (albo grupka osób) ciągle trolluje pod każdym artykułem na tym i innych portalach na temat pociągów Wrocław - Drezno. Pogódźcie się z tym, że pociągi te przez granicę jeździły puste. Decyzja UMWD jest ostateczna i nieodwołalna! Pociągi w takiej postaci na pewno już nie wrócą, jak już to do Jeleniej Góry gdzie ruch turystyczny jest dużo większy.

Jak ktoś uważa inaczej, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wynająć szynobusy od DB i jeździć z Wrocławia do Drezna komercyjnie. Kasa przecież leży na torach.
2015-04-25 21:39:23 Autor: Kflik
---.silesialan.eu
Nie no ja jednak liczę, że kiedyś Wrocław odzyska połączenia kolejowe. Przecież to jakas mega masakra, tak wielkie miasto a nie ma połączeń z Berlinem i Dreznem.
Choć w sumie za granicę już od dawna jeździ się autobusami, teraz te rozwijają się także w kraju. Może taka kolej rzeczy. Ma być tylko kolej aglomeracyjna...
2015-04-26 15:44:52 Autor: jaco
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
to kolej powinna być dlatego, że duże miasto, czy dlatego, że ludzie potrzebują tych pociągów? Nie ma co, ciekawe myślenie... Bardzo słuszna decyzja UMWD. Jest mniej pieniędzy na kolej, więc bardzo dobrze że likwiduje się drogie pociągi dzierżawione od Niemców, które na krajowym odcinku z powodzeniem zastępują KD niż gdyby miały polecieć pociągi regionalne.

Jeśli wrócą pociągi do Drezna, to mam nadzieję, że z Jeleniej Góry, za czym optuje wielu (o ile nie większość) forumowiczów.
2015-05-05 21:32:05 Autor: picheLBerg
---.opera-mini.net
Chcialo by to więcej tych Viamontów (GW train regio) to jest typowo przezgraniczny przewożnik 1linia do Niemiec i 2 do Polski. Spólka stale rośnie lecz przypadkowo. Ostatnim razem to nowa linia Wierzbno pod Pradziadem. Szkoda że nie Bogumin - Chałupki.
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony