Partnerzy serwisu:

Ministerstwo spełniło zapowiedzi: Powrót Zespołu Trójstronnego

Jakub Madrjas 16.02.2016 99

Ministerstwo spełniło zapowiedzi: Powrót Zespołu Trójstronnego
Fot. MIB
Pierwszy raz od 2012 roku odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Kolejnictwa, w skład którego wchodzą przedstawiciele strony rządowej, pracodawców kolejowych oraz pracowników. Wznowienie obrad zapowiadał wiceminister Piotr Stomma na spotkaniu z członkami RBF.
Minister Piotr Stomma zapowiedział wznowienie obrad Zespołu Trójstronnego ds. Kolejnictwa podczas spotkania z członkami organizacji zrzeszających podmioty rynku kolejowego: Forum Kolejowego Railway Business Forum (RBF) oraz Izbą Gospodarczą Transportu Lądowego (IGTL). Pierwsze spotkanie strony rządowej, pracodawców i strony społecznej miało odbyć się nie później niż w połowie lutego.

Tak też się stało. Do posiedzenia Komisji Trójstronnej, w którym uczestniczyli wiceministrowie infrastruktury i budownictwa: Kazimierz Smoliński i Piotr Stomma doszło wczoraj, 15 lutego 2016 r. Stronę rządową reprezentowali również przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Finansów.

Pierwsze posiedzenie od czterech lat

– Niezmiernie mnie cieszy, że po kilku latach wznowiony został dialog rządu ze stroną społeczną. Naszym celem jest dokonanie zasadniczej zmiany dotyczącej sytuacji polskiego sektora kolejowego – podkreślił wiceminister Stomma.

Jak relacjonuje MIB, w trakcie posiedzenia przedstawiciele rządu zaprezentowali plany w odniesieniu do sektora kolejowego oraz zaproponowali korektę zasad funkcjonowania Zespołu, mającą na celu zacieśnienie współpracy z partnerami społecznymi.

Jak zauważył podsekretarz stanu Piotr Stomma, strategicznym celem polskiej gospodarki jest kompleksowe odbudowanie polskiego kolejnictwa, zarówno pasażerskiego, jak i towarowego. – Działania rządu nie mogą być prowadzone w oderwaniu od rozwiązywania problemów wskazywanych przez partnerów społecznych. Dlatego wznowiony został dialog w ramach spółek kolejowych: w styczniu odbyło się spotkanie w ramach Forum Inwestycyjnego. Intencją ministerstwa jest wznowienie dynamicznej działalności Forum – dodał wiceminister Stomma.

Reprezentanci organizacji związkowych przedstawili najważniejsze problemy występujące na kolei, miedzy innymi związane z funkcjonowaniem przewozów pasażerskich o zasięgu regionalnym, z bezpieczeństwem na kolei czy prowadzeniem inwestycji na liniach kolejowych.

Termin kolejnego posiedzenia zespołu został zaplanowany wstępnie na 7 marca 2016 r.

Czym jest Zespół Trójstronny?

Zespół Trójstronny ds. Kolejnictwa funkcjonuje od 2003 r., a jego ostatnie posiedzenie odbyło się w grudniu 2012 r. Od tego czasu strona społeczna zawiesiła uczestnictwo w obradach Zespołu.

Celem prac Zespołu jest prowadzenie dialogu społecznego. Na jego forum omawiane są problemy wynikające z restrukturyzacji Grupy PKP, w tym sprawy pracownicze dotyczące restrukturyzacji zatrudnienia w spółkach kolejowych.

W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele strony rządowej, pracodawców kolejowych oraz pracowników. Stronę rządową reprezentują przedstawiciele ministra ds. finansów publicznych, ministra do spraw transportu oraz ministra ds. pracy. Stronę pracodawców reprezentuje pięciu przedstawicieli wyznaczonych przez Związek Pracodawców Kolejowych. Stronę pracowników natomiast reprezentują przedstawiciele związków zawodowych.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony