Partnerzy serwisu:

Ministerstwo Rozwoju dofinansuje Innowacyjne Centrum Badań i Rozwoju Pesy

inf. prasowa 04.10.2016 398

Ministerstwo Rozwoju dofinansuje Innowacyjne Centrum Badań i Rozwoju Pesy
Ministerstwo Rozwoju dofinansuje Innowacyjne Centrum Badań i Rozwoju PesyFot. Pesa
Ministerstwo Rozwoju i Pesa zawarły 4 października umowę na dofinansowanie rozbudowy biura konstrukcyjnego wraz z laboratorium badawczym największego polskiego producenta pojazdów szynowych. Dokument podpisała w imieniu resortu dyrektor Departamentu Innowacji Małgorzata Szczepańska, a ze strony Pesy – prezes Tomasz Zaboklicki i wiceprezes Robert Świechowicz. W wydarzeniu uczestniczyła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Celem projektu, którego koszty szacowane są na 7,6 mln zł, z czego 1,7 mln zł to środki Programu Inteligentny Rozwój, jest stworzenie w siedzibie bydgoskiej firmy Innowacyjnego Centrum Badań
i Rozwoju oraz nowocześnie wyposażonych laboratoriów: sterowania i uruchamiania pojazdów, systemów informacyjnych, wzornictwa przemysłowego, zabudowy urządzeń elektrycznych, napędów elektrycznych, układów pneumatycznych i klimatyzacji.

Dotychczasowa działalność badawczo-rozwojowa była realizowana w kontenerach biurowych i okresowo przy zakładach produkcyjnych, co znacząco ograniczało możliwości prowadzenia kompleksowych badań ze względu na brak przestrzeni i odpowiedniego wyposażenia laboratoryjnego. Stąd silna potrzeba utworzenia Centrum B+R stanowiącego przestrzeń dla realizacji działalności innowacyjnej przez zespoły naukowców o odpowiednich kompetencjach. Spółka w sposób bezpośredni odpowiada za całość procesu powstawania innowacji w oparciu o autorską technologię, zaczynając od opracowania projektu, aż po pojazd gotowy, przetestowany na wewnętrznych torach.

Badania pomogą w rozwijaniu nowych pojazdów

Realizacja Projektu pozwoli w sposób znaczący rozwinąć działalność B+R spółki, przyczyniając się tym samym do tworzenia najnowocześniejszych pojazdów szynowych o funkcjonalnościach dotychczas niespotykanych na rynku. Nowa infrastruktura zostanie wykorzystana do realizacji szeroko zakrojonych projektów badawczych w 6 obszarach będących kluczowymi dla rozwoju spółki i zgodnymi z długookresową strategią funkcjonowania.
Co istotne wszystkie planowane do wykorzystania metody badawcze, które pozwolą na opracowanie innowacyjnych rozwiązań dla elektrycznych zespołów trakcyjnych, będą mogły zostać zastosowane w przyszłych procesach badawczych stanowiąc podstawę dla opracowania rozwiązań dla nowych pojazdów innych niż EZT (np. lokomotywa, tramwaj, LRV) zgodnie z planami strategicznymi bydgoskiego producenta. Pesa planuje kontynuować współpracę z Politechniką Warszawską (płatne staże w B+R) oraz Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, z którym firma związana jest wieloletnią umową.Innowacyjny produkt to produkt eksportowy

– Wzrost innowacyjności i konkurencyjności naszej gospodarki jest dla nas priorytetem. Dlatego tak ważna jest współpraca przedsiębiorców i naukowców, prowadząca do powstawania nowatorskich rozwiązań, które z sukcesem mogą być wprowadzane na rynek – powiedziała wiceminister Jadwiga Emilewicz. – Niezbędna jest więc nowoczesna infrastruktura badawczo-rozwojowa, której powstanie lub rozwój współfinansują fundusze europejskie. Tylko w Programie Inteligentny Rozwój, dotychczas podpisano 82 umowy w tym zakresie – dodała.

Swojego zadowolenia z podpisania umowy nie ukrywał Tomasz Zaboklicki, prezes Pesy. – Ta umowa, a w ślad za nią wzrost potencjału innowacyjnego producenta, to konkretny wyraz wsparcia państwa dla rodzimego przemysłu. Nie założenia ideowe, deklaracje czy nawet obietnice, ale właśnie konkret – z jednej strony wymierna pomoc resortu dysponującego środkami na podnoszenie innowacyjności naszej gospodarki, z drugiej zobowiązanie Pesy do wykorzystania tego dofinansowania w precyzyjnie określonym celu. Jesteśmy firmą, której działalność opiera się na całkowicie polskim kapitale i polskiej myśli technicznej, dlatego taka współpraca przynosi nam ogromną satysfakcję – powiedział.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony