Partnerzy serwisu:

Minister Adamczyk otworzył Kongres Kolejowy

Jakub Madrjas 07.11.2018 14

Minister Adamczyk otworzył Kongres Kolejowy
Fot. Konrad Boczyński
Na Stadionie Legii w Warszawie rozpoczął się ósmy już Kongres Kolejowy. – Szesnaście województw przystąpiło do Wspólnego Biletu, potwierdzając, że to słuszna inicjatywa – poinformował w wystąpieniu otwierającym Kongres Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
Kongres Kolejowy to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie konferencyjne w branży transportu szynowego, organizowane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR. Kongres otworzył Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. – Wiemy, że przyszedł wyjątkowy czas dla polskiej kolei. Realizujemy bardzo ambitne plany i to nam się udaje – powiedział Andrzej Adamczyk.

Sto miliardów na kolej

– Na dziś nie możemy powiedzieć, że system jest doskonały. Kiedy przebudowywane są szlaki, montowane najnowsze urządzenia sterowania trudno wymagać, żeby sieć spełniała najwyższe standardy. My tę sieć przebudowujemy. Do 2023 roku wydamy na kolej 100 miliardów złotych – przypomniał minister.

– Od 2019 roku zacznie obowiązywać pierwszy w historii wieloletni program utrzymaniowy, który postulowało środowisko kolejarzy polskich. Brak tego programu na początku XXI wieku spowodował, że zmagamy się teraz z zaległościami utrzymaniowymi. Program wart 23 miliardy złotych zagwarantuje, że to, co dzisiaj jest wykonywane w ramach modernizacji, będzie utrzymywane na właściwym poziomie i przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa – powiedział minister.

Przypomniał następnie o programie inwestycyjnym PKP Intercity wartym ponad 7 mld złotych oraz PKP SA, wartym ponad 1,5 mld złotych. – Okazuje się, że można przywracać do życia budynki dworcowe przy współpracy z samorządami – zaznaczył.

Nowe linie kolejowe

– Przez lata likwidowano linie kolejowe i dworce w Polsce. Przyjęliśmy założenie, że musimy działać odmiennie i zabezpieczać potencjał polskiej kolei; nawet gdy nie wszystkie szlaki mogą być obecnie wykorzystane – zaznaczył.

Minister przypomniał również o Komponencie Kolejowym CPK i najnowszym programie Kolej Plus. – Mamy nadzieję, że PKP PLK przywróci kolej do ponad 20 miast w Polsce. A to dopiero początek przywracania kolei miastom o wielkości ponad 10 tys. mieszkańców, takim jak Jastrzębie-Zdrój – mówił Adamczyk.

Na koniec minister przypomniał o wprowadzanej inicjatywie Wspólnego Biletu. – Szesnaście województw przystąpiło do Wspólnego Biletu,  potwierdzając, że to słuszna inicjatywa. Wreszcie pasażer będzie beneficjentem systemu znanego z całego świata, że im dalej jedziesz tym taniej. Dziś jest odwrotnie – zaznaczył, życząc wszystkim udanych obrad.

W tym roku główne tematy dyskusji to: Kolej w strategii rozwoju transportu w Polsce; Międzynarodowe kolejowe przewozy towarowe – jaki jest potencjał we współpracy?; Rewolucyjne zmiany na rynku producentów taboru szynowego; Dworzec jak lotnisko? – komercjalizacja obiektów w kontekście planów modernizacji polskich dworców; Oferty przekraczające budżet a nastawienie zamawiających do waloryzacji kontraktów; Monitorowanie stanu i utrzymania infrastruktury kolejowej; Finansowanie kolei regionalnych oraz bezpieczeństwo kolejowe.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony