Partnerzy serwisu:

Mija rok funkcjonowania kolejowego Tunelu Beskidzkiego

Michał Szymajda 25.05.2019 10k

Mija rok funkcjonowania kolejowego Tunelu Beskidzkiego
Tunel BeskidzkiFot. tov_tob livejournal
24 maja minął rok od momentu zakończenia bardzo ważnej inwestycji kolejowej w ukraińskich Karpatach – Tunelu Beskidzkiego. Koleje Ukraińskie podsumowały 12 miesięcy funkcjonowania obiektu. Wnioski są ciekawe.
Dzięki dwutorowemu tunelowi możliwy jest przejazd z zachodniej Ukrainy (m.in. ze Lwowa) przez Karpaty do miast położonych na Zakarpaciu i tym samym transport produktów i ludzi, przez granicę, do krajów Unii Europejskiej. Budowa nowego obiektu pod jednym z łańcuchów Karpat Wschodnich, pomiędzy stacją Beskid i Skotarskie, trwała od 26 września 2013 roku. Dotychczasowy jednotorowy tunel, będący w złym stanie, wymagał pilnej przebudowy bądź budowy całkiem nowego obiektu. Nowy tunel zbudowano 30 metrów obok starej konstrukcji.

Dzięki temu nowoczesnemu obiektowi możemy zapewnić bezpieczny transport na kierunku Lwów – Stryj – Czop – granica państwa. Dzięki temu inwestycji udrożniliśmy Piąty Międzynarodowy Korytarz Transportowy – powiedział Jewhen Krawcow, prezes Ukrzaliznyci.

Od momentu otwarcia tunelu do dziś przez tunele przejechało 10500 pociągów towarowych, w składzie których znalazło się pół miliona wagonów. Transportuje się głównie węgiel i rudę (np. do słowackich Koszyc, gdzie działa huta US Steel), ale także, coraz częściej, kontenery. Jak skrupulatnie wylicza Ukrzaliznycia, przez tunel w ciągu 12 miesięcy przejechało też 8590 pociągów pasażerskich. W pierwszym kwartale 2019 pociągów było o 19% więcej niż w trzecim kwartale 2018. Tendencja jest więc wzrostowa.

Przez tunel pociągi towarowe mogą przejeżdżać z prędkością 60 km/h, pasażerskie – 70 km/h. Samo to, że tunele są dwa, sprawia, że przeprawa jest dwutorowa, a nie jak poprzednio – jednotorowa. Poprzedni tunel miał przepustowość równą tylko 40 pociągów na dobę, przez obecny obiekt mogą przejechać 92 pociągi dziennie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony