Partnerzy serwisu:

Międzynarodowe organizacje edukują o bezpieczeństwie na przejazdach

inf. pras. 10.05.2016 110

Międzynarodowe organizacje edukują o bezpieczeństwie na przejazdach
fot. Olek Remesz CC BY 3.0
IRU i UIC, drogowe i kolejowe stowarzyszenia o zasięgu światowym, wspólnie z Operation Lifesaver Estonia połączyły siły by podnosić świadomość na temat bezpieczeństwa na przejazdach d wśród kierowców zawodowych.
Nie od dziś wiadomo, że do 99% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi z winy kierowców. W „Konwencji wiedeńskiej” Europejskiej Komisji Gospodarczej (United Nations Economic Commission for Europe, UNECE) z 1968 r. o ruchu drogowym jest określone, że „pociąg ma pierwszeństwo przejazdu, natomiast użytkownicy dróg i piesi muszą przestrzegać znaków i sygnałów drogowych w celu bezpiecznego przekraczania przejazdów, a tym samym unikania kolizji wynikających z niewłaściwego zachowania, potencjalnie zagrażającego zarówno pasażerom pociągów, załodze jak i innym użytkownikom”.

Ryzyko kolizji czy wypadku istnieje zawsze, a ich konsekwencje zazwyczaj są dramatyczne, dlatego tak ważne jest dotarcie do kierowców, przede wszystkim zawodowych, tym bardziej, że w ostatnich dziesięcioleciach jest ich coraz więcej. Korzystanie z przejazdów jest bezpieczne pod warunkiem, że ich użytkownicy przekraczają je zgodnie z obowiązującym prawem.

Po wieloletnich analizach wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych, Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (International Road Transport Union, IRU), Międzynarodowy Związek Kolei (International Union of Railways, UIC) oraz Operation Lifesaver Estonia (OLE) 3 maja 2016 r. opublikowały ulotki w formie przewodników poświęconych bezpieczeństwu na przejazdach.

Trzy rodzaje ulotek, dla kierowców ciężarówek, taksówek oraz autobusów/autokarów trafiły do kierowców zawodowych. Celem pomysłodawców jest zwrócenie uwagi profesjonalnych kierowców na ich zachowania w sytuacjach niebezpiecznych, do których dochodzi na przejazdach oraz w konsekwencji zmniejszenie liczby wypadków, do których dochodzi na styku drogi i kolei.

Właśnie dlatego IRU i UIC, drogowe i kolejowe stowarzyszenia o zasięgu światowym, wspólnie z OLE połączyły siły by wspólnie podnosić świadomość na temat bezpieczeństwa na przejazdach wśród zawodowców. Mimo tego, że w ulotce nie są zawarte wszystkie sytuacje, z którymi mogą się spotkać kierujący pojazdami, intencją jest zwiększenie ich świadomości w zakresie minimalizowania ryzyka, które potencjalnie wpływa na kolizje. Okazuje się, że wystarczy przestrzegać naprawdę kilku prostych zasad by nie narażać swojego życia na niepotrzebne ryzyko.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony