Partnerzy serwisu:

MI potwierdza: PKP IC bez ograniczeń w strefach czerwonych i żółtych

Michał Szymajda 17.08.2020 2,9k

MI potwierdza: PKP IC bez ograniczeń w strefach czerwonych i żółtych
Fot. ms, rynek-kolejowy (zdjęcie ilustracyjne)
Nie będzie ograniczeń w przewozach pasażerów na pokładach pociągów PKP Intercity, w przypadku gdy dalekobieżne składy będą przejeżdżać przez gminy, gdzie występuje podwyższony stopień zagrożenia epidemicznego.
Wyznaczenie powiatów „czerwonych” i „żółtych” nastąpiło na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przepisy rozporządzenia stanowią o tym, że środkami publicznego transportu zbiorowego można przewozić w tym samym czasie nie więcej osób niż wynosi 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji.

Zapytaliśmy Ministerstwo Infrastruktury czy w związku z regulacjami ograniczenia w przewozach będą musieli wprowadzić także przewoźnicy kolejowi. Okazuje się, że podobnie jak interpretuje to Urząd Transportu Kolejowego, obowiązku takiego operatorzy nie mają.

– Ograniczenia (…) nie mają zastosowania do tych przewozów kolejowych, których organizatorem według ustawy o publicznym transporcie zbiorowym jest minister właściwy do spraw transportu – napisał Szymon Huptyś, rzecznik ministerstwa infrastruktury.

Przewoźnicy regionalni podkreślają z kolei, że relacje pociągów o charakterze międzymiastowym także nie zostały objęte nowymi obostrzeniami. Więcej na temat tego jakiego rodzaje transportu zostały objęte ograniczeniami można przeczytać tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport