Partnerzy serwisu:

MI: Obowiązek posiadania miejscówek to wspólny pomysł ministerstwa i PKP Intercity

Michał Szymajda 20.07.2020 8,4k

MI: Obowiązek posiadania miejscówek to wspólny pomysł ministerstwa i PKP Intercity
Fot. ms, rynek-kolejowy (zdjęcie ilustracyjne)
Posłanka Paulina Matysiak zwróciła się do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego w PKP Intercity wprowadzono obowiązek podróży wyłącznie z miejscówką. Pyta także o to, czy resort zamierza w najbliższym czasie wprowadzić inne podwyżki cen za przejazd.
Rozwiązanie to jest niekorzystne z punktu widzenia pasażera, ponieważ wiąże się z podwyżką ceny biletów dla pasażerów wybierających pociągi PKP IC jako środek dojazdu do pracy – pisze o obowiązku pobrania miejscówek do biletów okresowych posłanka. Zauważa też, że w przypadku zakupu biletu okresowego będzie wiązało się z koniecznością rezerwacji miejsca na konkretne połączenie, co może stanowić problem w przypadku osób, których godziny pracy pozostają elastyczne.

– Chciałabym również zwrócić uwagę, że kryzys gospodarczy dotknął bezpośrednio wiele Polek i Polaków, przez co spora część osób ma obniżone wynagrodzenie. Pandemia nie może stanowić przykrywki do wprowadzenia ukrytych podwyżek – napisała posłanka.

Rozwiązanie tylko na czas pandemii

W odpowiedzi na interpelację Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia, że wymóg posiadania miejscówek do biletów okresowych ma charakter okresowy i został wprowadzony na czas obowiązywania stanu epidemii koronawirusa. Wiceminister Andrzej Bittel dodaje, że zarządzenie zostało wprowadzone w następstwie decyzji, która została podjęta we współpracy pomiędzy Ministrem Infrastruktury i PKP Intercity,

– Podkreślam, że rozwiązanie to pozwala na wdrożenie wszystkich wytycznych rządu i służb sanitarnych, zgodnych z obecnie obowiązującym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. Uwzględniając powyższe wymogi (...), konieczne było ograniczenie zakresu świadczonych usług poprzez wprowadzenie limitu liczby osób podróżujących jednocześnie pociągiem. Jednocześnie (...) organizator przewozów polecił PKP Intercity zestawiać składy pociągów w maksymalnie dopuszczalnej liczbie wagonów oraz zespołów trakcyjnych, odpowiadających potrzebom pasażerów, uwzględniając długość peronów. Rozwiązania te mają na celu m.in. zapewnienie ciągłości funkcjonowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej – czytamy w odpowiedzi na pytania posłanki.

Można wystąpić o zwrot


Andrzej Bittel dodaje, że pasażerowie posiadający bilety okresowe kupione do 3 czerwca br. włącznie, którzy nadal będą z tych biletów korzystać, mogą wystąpić o zwrot należności za nabywane za 1 zł obowiązkowe miejscówki po zakończeniu okresu ważności biletu okresowego lub zakończeniu ograniczeń związanych z limitowaniem liczby miejsc w pociągach.

– Odpowiadając na pytanie dotyczące podwyżek, podkreślam, że ani organizator przewozów ani PKP Intercity nie planują podwyżki cen biletów w najbliższym czasie – dodał wiceminister.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport