Partnerzy serwisu:

Ministerstwo Finansów nie chce ustawowego obowiązku dofinansowania PLK

Łukasz Kuś 05.05.2016 133

Ministerstwo Finansów nie chce ustawowego obowiązku dofinansowania PLK
fot. Adam-dalekie-pole CC BY-SA 3.0
Ministerstwo Finansów nie zgadza się na wprowadzenie obowiązku finansowania zarządców infrastruktury kolejowej w ramach programu wieloletniego zapisanego w ustawie. Ministerstwo uważa, że dofinansowanie zarządców infrastruktury powinno odbywać się tak jak obecnie – na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, które zawiera kwoty dotacji i możliwość ich ewentualnego zwiększenia. 
W projekcie nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym zawarto przepis, zgodnie z którym dofinansowanie działalności zarządców infrastruktury kolejowej odbywać się będzie w ramach programów wieloletnich w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Wg ministerstwa infrastruktury zapis ten spełnia obowiązek wynikający z dyrektywy unijnej, która nakazuje państwom UE dofinansowanie utrzymania linii kolejowych z budżetu.

Dyrektywa nie wymaga ustawy

Resort finansów uważa, że z dyrektywy 2012/34/UE nie wynika, że to dofinansowanie infrastruktury musi być zapisane w ustawie. Natomiast wprowadzenie takiego obowiązku spowodowałoby problemy dla budżetu państwa.

– Usankcjonowanie programu wieloletniego w ustawie prowadzi do usztywnienia wydatków przeznaczonych na realizację takiego programu oraz może zakłócić stabilność sektora wydatków publicznych – pisze Piotr Nowak z Ministerstwa Finansów w uwagach do projektu nowelizacji ustawy.

Państwo ma zwiększone wydatki

Wiceminister finansów zwraca uwagę na zwiększone wydatki związane z wprowadzeniem sztandarowych projektów rządu PiS w tym programu 500+. – Resort Finansów podtrzymuje negatywne stanowisko wobec finansowania działalności zarządców infrastruktury kolejowej w ramach programu wieloletniego. Istotne w kontekście ograniczonej limitem wynikającym ze stabilizującej reguły wydatkowej przestrzeni do zwiększania obciążeń budżetu państwa jest zwrócenie uwagi na priorytet wyznaczony Ministrowi Finansów a w konsekwencji budżetom państwa na następne lata, zapewnienia finansowania ważkich zadań państwa wskazanych w exposé pani Premier Beaty Szydło, w tym m.in. Programu 500+ – pisze Nowak.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie zgodziło się z uwagą Ministerstwa Finansów. Decyzję w sprawie wprowadzenia w projekcie nowelizacji ustawy programu wieloletniego podejmie Rada Ministrów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony