Partnerzy serwisu:

Merchel: Cała Rail Baltica gotowa będzie do 2026 roku. Najtrudniejsze Trakiszki

Martyn Janduła 05.07.2017 10,6k

Merchel: Cała Rail Baltica gotowa będzie do 2026 roku. Najtrudniejsze Trakiszki
Warszawa Mokry Ługfot. Martyn Janduła
Rozpoczyna się kolejny etap prac, które mają przygotować obecne linie kolejowe do projektu Rail Baltica, czyli transeuropejskiego korytarza z Berlina przez Warszawę do Helsinek. Polskie Linie Kolejowe już podpisały umowę na wykonanie modernizacji kolejnego odcinka linii nr 6, zaś w kolejce pozostają jeszcze linie kolejowe nr 38, 41, 39 i 51. Pytamy Ireneusza Merchel, prezesa PKP PLK, o harmonogram prac.
Martyn Janduła, „Rynek Kolejowy”: PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na realizację odcinak Sadowne – Czyżew. To już drugi etap modernizacji linii nr 6. Co z dalszymi odcinkami Rail Baltiki?

Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK: Mamy już zakończone prace na odcinku z Rembertowa do Sadownego. Roboty zostały przez nas odebrane. Trwają jeszcze co prawda prace na dwóch obiektach mostowych, ale już z końcem tego roku, wraz ze zmianą rozkładu jazdy, pojedziemy z docelową prędkością.

Teraz wchodzimy z robotami na odcinek Sadowne – Czyżew. Realizacja kontraktu przewidziana jest do września 2019 roku. Równocześnie do tych prac, prowadzić będziemy projektowanie odcinka Czyżew – Białystok. W przyszłym roku chcemy wyłonić w drodze przetargu wykonawcę tej trasy, żeby zakończyć prace na linii kolejowej nr 6 do Białegostoku do końca 2020 roku.

Kolejne prace wychodzą z Białegostoku i prowadzić będą do Ełku. Kiedy spodziewacie się prac na tym odcinku?

Tak, w późniejszych etapach prace obejmą linię nr 38 z Białegostoku do Ełku. W tej chwili chcemy zlecić kontrakt na zaprojektowanie prac. Dokumentacja powinna powstać do 2019 roku, tak żeby w 2020 roku wejść z pracami na ten odcinek.

Z czego finansowane będą prace do Ełku?

Odcinek do Ełku zostanie sfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko, natomiast finansowanie prac do Sadownego do Białegostoku odbywa się przy pomocy CEF-u.

W województwie warmińsko-mazurskim oraz – po części podlaskim – szykuje się trudny czas ze względu na liczne prace torowe. Czy jednak się mylę?

Zakładamy, że zanim rozpocznie się realizacja linii Białystok – Ełk, to do tego czasu skończymy modernizację linii Szczytno – Pisz – Ełk. Z kolei dopiero w 2020 roku wejdziemy z robotami i elektryfikacją na odcinek Korsze – Ełk, co pokryje się z pracami na trasie Ełk – Białystok. Jednak pamiętajmy, że wszystkie prace w swym zamyśle mają się komponować. Zaplanowaliśmy tak, żeby zamknięcia się na siebie nie zazębiały. Tak samo, jak obecnie w Warszawie, gdzie realizujemy projekt linii obwodowej. Będzie ona gotowa w całości do końca 2019 roku. Z kolei dopiero w 2020 roku wejdziemy z pracami na linię średnicową.

Jaka przyszłość czeka ostatni odcinek z Ełku do granicy polskiej?

Ostatni odcinek Rail Baltiki był przygotowywany z myślą o mniejszych parametrach – 120 km/h. Podobnie było z odcinkiem Ełk – Białystok, gdzie jednak dobudujemy drugi tor i chcemy uzyskać również prędkość 160 km/h. Podczas ubiegłorocznych zmian, postanowiliśmy podwyższyć również parametry na odcinku Ełk – Trakiszki, by uzyskać lepsze efekty.

Jakie wyzwania stoją teraz przed PLK w związku z ostatnim odcinkiem Rail Baltiki?

Geometria torów, nie pozwala w zasadzie uzyskania wyższych prędkości niż pomiędzy 70 a 120 km/h, budując w śladzie istniejącej linii. Trzeba zatem wykonać nowe studium wykonalności, które określi obszary inwestycji. Zadanie na pewno będzie się wiązało z wykupami gruntów, znaczną zmianą przebiegu osi toru. Będzie to najtrudniejszy odcinek i najbardziej kosztowny. Według szacunków, przystosowanie go do 160 km/h może kosztować nawet 2,5 mld zł. Ponadto, realizacja tego odcinka na pewno nie jest możliwa podczas tej perspektywy.

Z czego zatem finansowane będą te prace?

Liczymy, że odcinek ten powstanie za pieniądze unijne z kolejnej perspektywy. Również realizację całej Rail Baltiki Litwini, Łotysze czy Estończycy planują do roku 2025-26, co oznacza, że oni również liczą na pieniądze z nowej perspektywy. Dlatego według naszych założeń, po skończeniu opracowania studium wykonalności, realne rozpoczęcie prac na linii Ełk – Trakiszki mogłoby się zacząć w 2022 roku. Jako że inwestycja wiązać się będzie z budową 100 km torowisk w nowym zupełnie śladzie, to trzeba liczyć, że realizacja zajmie ok. 3 lata.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony