Partnerzy serwisu:

MEN ma pomóc kształcić przyszłych kolejarzy

inf. prasowa PKP PLK 26.12.2017 122

MEN ma pomóc kształcić przyszłych kolejarzy
Fot. PKP PLK
Współpraca PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ze szkołami ponadgimnazjalnymi, program nauczania na kierunkach kolejowych, zapobieganie luce pokoleniowej na kolei – to tematy podejmowane podczas spotkania przedstawicieli PLK i szkół kształcących uczniów na kierunkach kolejowych z Anną Zalewską, Minister Edukacji Narodowej.
Przedstawiciele zarządcy infrastruktury i szkół rozmawiali z minister Anną Zalewską o tym, w jaki sposób przygotowywać młodych ludzi do nauki zawodu oraz podjęcia pracy. Wspomniano o zmianach potrzebnych w systemie kształcenia przyszłych profesjonalistów, dostosowania programów nauki i systemu zdobywania uprawnień zawodowych do rzeczywistych potrzeb pracodawców. Zaangażowanie ze strony nauczycieli i dyrektorów szkół, odpowiednia promocja kierunków kolejowych i wsparcie pracodawców pozwoli młodym ludziom dobrze przygotować się do pracy i pewniej stawiać pierwsze kroki w zawodzie.

– Dziękuję za spotkanie i deklarację aktywnej współpracy z państwa strony. Nie wyobrażamy sobie zmian w szkolnictwie zawodowym bez udziału przedstawicieli konkretnych branż, takich jak m.in. kolejowa – powiedziała minister Anna Zalewska. – Musimy wspólnie przekonać młodych ludzi, którzy już wkrótce będą decydować o wyborze swojej ścieżki kariery, aby brali pod uwagę kształcenie na kierunkach zawodowych. Gwarantujemy pełne zaangażowanie w tym zakresie ze strony MEN – dodała.

Dobre praktyki w PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe wspomagają edukację przyszłych kolejarzy. Zarządca infrastruktury w różnorodny sposób współpracuje z 39 szkołami w całej Polsce w zakresie kształcenia na kierunkach: technik transportu kolejowego, technik dróg i mostów kolejowych, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym oraz technik elektroenergetyk transportu szynowego.

PLK podczas praktyk zapewniają uczniom możliwość zdobycia doświadczenia u boku wykwalifikowanych pracowników. Szkolne pracownie dydaktyczne doposażają w sprzęt, który wspomaga zdobywanie i utrwalanie umiejętności. Zarządca infrastruktury kolejowej wspiera przyszłych kolejarzy także finansowo – to jeden z elementów współpracy patronackiej z placówkami oświatowymi, który uruchomiono w czerwcu 2010 r. W trwającym roku szkolnym otrzymuje je ok. 220 uczniów klas II, III i IV z 26 szkół.

– Ściśle współpracujemy ze szkołami, bo zależy nam na dobrze przygotowanych do zawodu pracownikach. Uczniowie kolejowych klas, dzięki praktykom na kolei świadomie wybierają zawód. Znają jego specyfikę, dzięki doświadczeniu zdobytemu u boku starszych pracowników – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Kolej na młodą kolej

Po zakończeniu edukacji na kierunkach związanych z branżą kolejową, młodzi ludzie mają szansę na pracę i rozwój w PKP PLK. Z najnowszych analiz wynika, że co roku ok. 1000 osób zyskuje uprawnienia emerytalne, pozostawiając miejsce dla wykwalifikowanych kandydatów. PLK na bieżąco uzupełniają tzw. lukę pokoleniową: prowadzą szkolenia dla obecnych pracowników, którzy mogą zdobyć dodatkowe umiejętności oraz zatrudniają pracowników przygotowujących się do zawodu na tzw. „zakładkę”.

Pracownicy z wieloletnim stażem i kompetencjami przekazują wiedzę i doświadczenie osobom rozpoczynającym karierę w branży. Działania te wpływają na ograniczenie luki pokoleniowej na stanowiskach kolejowych, które bardzo często wymagają określonego stażu pracy. Fachowa wiedza i praktyczne przygotowanie uczniów w szkołach kolejowych są istotne dla absolwentów i pracodawców. Młodym ludziom ułatwiają odpowiedzialne pełnienie obowiązków, a pracodawcy, jak PLK zyskują świadomych, dobrze przygotowanych do zawodu pracowników.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony