Partnerzy serwisu:

Mazowieckie: Pociągi do Mszczonowa najwcześniej za kilka lat

Kasper Fiszer 23.02.2020 9k

Mazowieckie: Pociągi do Mszczonowa najwcześniej za kilka lat
Dworzec w Mszczonowiefot. Radosław Botev, lic. CC BY-SA 4.0
Choć w okolicach Mszczonowa właśnie otwarto duży park rozrywki, w najbliższych latach nie dojedziemy do niego pociągiem. Województwo mazowieckie zapowiada jednak wznowienie obsługi linii Skierniewice – Mszczonów – Łuków na swoim odcinku po jej kompleksowym remoncie. Wówczas czas przejazdu ma stać się konkurencyjny względem transportu drogowego.
Kilka tygodni temu w okolicach Mszczonowa otwarty został z pompą nowy park rozrywki. Mimo to miasto wciaż nie jest w żaden sposób obsługiwane koleją. Tym samym dostęp transportem publicznym do cieszącego się dużym zainteresowaniem obiektu jest utrudniony. Jest szansa na zmianę tego stanu rzeczy – zapewniają władze województwa mazowieckiego. Region czeka jednak na remont linii kolejowej nr 12 Skierniewice – Łuków zwanej także linią S – Ł.

Do „Park of Poland” z przesiadką do autobusu dowozowego

Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, przypomina, że PKP Polskie Linie Kolejowe planowały jeszcze niedawno modernizację tej trasy wyłącznie pod kątem ruchu towarowego. Zarządca infrastruktury zwrócił się jednak do samorządów województw łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego z wnioskiem o wskazanie, czy mają one zamiar wznowienia obsługi pasażerskiej. W 2017 r. Mazowsze zadeklarowało wstępnie chęć otwarcia połączeń Skierniewice – Mszczonów – Warszawa i Warszawa – Góra Kalwaria – Pilawa (pozostałe regiony nie były zainteresowane uruchamianiem pociągów pasażerskich).

– Województwo zadeklarowało możliwość uruchomienia połączeń przy pracy eksploatacyjnej szacowanej na ok. 500 tys. pociągokilometrów rocznie – mówi Marta Milewska. Pomiędzy Skierniewicami i Mszczonowem a Warszawą miałoby kursować według wstępnych założeń siedem par pociągów na dobę. – W Mszczonowie lub na przystanku Grabce byłaby możliwość przesiadki na autobusy, które mogłyby dowieźć podróżnych do kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego „Park of Poland” – mówi nasza rozmówczyni.

Obecnie KM nie widzą możliwości obsługi Mszczonowa

Z pewnością taki model obsługi nie zostanie jednak wprowadzony w najbliższych miesiącach. – Dziś, z uwagi na fatalny stan infrastruktury kolejowej oraz niekonkurencyjny czas przejazdu, spółka Koleje Mazowieckie nie widzi możliwości uruchomienia połączeń Warszawa – Mszczonów – stwierdza jednoznacznie przedstawicielka mazowieckiego samorządu pozostającego właścicielem KM. Co więcej, obecnie nie wiadomo, kiedy zapowiadany remont torów miałby nastąpić.

PKP PLK nie zapowiedziały bowiem dotychczas daty rozpoczęcia inwestycji na linii nr 12. Marta Milewska zaznacza jednak, że po przeprowadzeniu prac czas przejazdu ma stać się konkurencyjny względem innych form transportu. Dopiero wówczas realna stanie się szansa na przywrócenie kolei pasażerskiej w Mszczonowie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony