Partnerzy serwisu:

"Najpierw przywróćmy kursy Sierpc – Toruń, potem rozmawiajmy o Brodnicy"

Kasper Fiszer 01.09.2021 6,2k

"Najpierw przywróćmy kursy Sierpc – Toruń, potem rozmawiajmy o Brodnicy"
Dworzec kolejowy w Sierpcufot. Lichen99, lic. CC BY-SA 3.0
Władze administracyjnego Mazowsza zapewniają, że chcą współfinansować kursy z Torunia do Sierpca. Wystosowały w tej sprawie pytanie do samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, które złożyło wnioski o przydział tras w ramach kolejnego rocznego rozkładu jazdy. Na razie kursy regionalne nie powrócą natomiast na trasę do Rypina i Brodnicy.
Od marca 2020 r. nie kursują pociągi regionalne z Torunia do Sierpca po zachodnim odcinku linii kolejowej nr 27 Nasielsk – Sierpc – Toruń Wschodni. Większość miejscowości na tej trasie leży na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, ale sam Sierpc, a także Podwierzbie administracyjnie należą do wojewódzaie mazowieckiego. Do czasu likwidacji kursów organizatorem przewozów był toruński marszałek. UMWKP poinformował nas niedawno, że dalsze losy odcinka wciąż są niepewne i nie wiadomo, czy ostatecznie znajdzie się on w zapowiadanym przetargu na obsługę połączeń pasażerskich.

Zapewnione finansowanie na krótkim odcinku mazowieckim

Jak potwierdził mazowiecki samorząd regionalny, przed likwidacją ostatniej pary pociągów współfinansował on kursy na swoim odcinku trasy. – W dalszym ciągu jesteśmy zainteresowani dofinansowaniem połączeń na odcinku granica województwa – Sierpc – zapewniła nas Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Stwierdza przy tym, że warunkiem koniecznym do przywrócenia ruchu jest zorganizowanie połączeń przez województwo kujawsko-pomorskie.

– Z uwagi na pojawienie się w Systemie Zamawiania Trasy Pociągu PKP PLK zamówienia złożonego przez województwo kujawsko-pomorskie dotyczącego uruchomienia w ramach rocznego rozkładu jazdy 2021/22 czterech par pociągów relacji Toruń – Sierpc wystąpiliśmy do organizatora przewozów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego z prośbą o informacje na temat możliwości wznowienia połączeń – powiedziała także nasza rozmówczyni. Wspomniany kolejny roczny rozkład wejdzie w życie w połowie grudnia tego roku i będzie obowiązywał przez kolejne 12 miesięcy. Zgodnie z relacją Marty Milewskiej UMWM czeka na odpowiedź władz sąsiedniego regionu.

Priorytet to linia do Torunia, nie do Brodnicy

Z Sierpca wybiega także linia nr 33 prowadząca w kierunku północnym do Brodnicy (położonej w województwie kujawsko-pomorskim). Fragment trasy do Rypina jest obecnie remontowany przez PKP PLK, a w grudniu odcinek ma przejechać pierwszy od wielu lat rozkładowy pociąg pasażerski – dalekobieżny skład z Katowic do Gdyni. Nie pojadą tamtędy natomiast pociągi regionalne. Jak tłumaczy przedstawicielka marszałka województwa mazowieckiego, samorząd nie prowadził w tej sprawie rozmów z regionem sąsiednim. – W pierwszej kolejności koniecznym wydaje się uruchomienie przewozów na odcinku Sierpc – Toruń – stwierdza.

Po reaktywacji połączeń na linii nr 27 możliwe będzie jej zdaniem prowadzenie ewentualnych rozmów o pociągach z Sierpca w kierunku Rypina i Brodnicy. – Muszą one uwzględniać możliwości finansowe, techniczne i organizacyjne organizatorów oraz przewoźników – zastrzegła Marta Milewska.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony