Partnerzy serwisu:

Maszynista skazany za potrącenie kobiety. „Skandaliczny wyrok"

Jakub Madrjas 16.02.2021 49,5k

Maszynista skazany za potrącenie kobiety. „Skandaliczny wyrok"
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Patryk Farana
Maszynista Kolei Śląskich został skazany na rok więzienia za potrącenie osoby postronnej na torach. – Wyrok jest skandaliczny – podkreśla Związek Zawodowy Maszynistów. Złożono już apelację.
Jak podaje Polsat News, Maszynista Kolei Śląskich Dariusz Telęga został skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci i skazany na rok więzienia w zawieszeniu. To pierwszy taki przypadek w Polsce, gdy skazano maszynistę w tego typu sprawie.  

Do wypadku doszło 7 grudnia 2018 roku. Zginęła 84-letnia kobieta. Jak czytamy, o 4:45 siedziała na torach, w nieoświetlonym miejscu, przed sobą trzymała rower. Dopiero kilka tygodni później, po analizie nagrań z kamer pociągów okazało się, że potrącił ją pan Dariusz. Został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci. Skazano go na rok więzienia w zawieszeniu, mimo że komisja kolejowa zdjęła z niego odpowiedzialność za wypadek. Kobieta była ubrana na czarno i przebywała w niedozwolonym miejscu. Było ciemno, na trasie trwał remont, pociągi jeździły jednym torem. Za winą maszynisty przemawiała opinia biegłego z zakresu ruchu drogowego.

– Wyrok jest skandaliczny. Nie wiem, co chciała udowodnić prokuratura, bo pociąg nie może przecież zatrzymać się na kilkudziesięciu metrach. Poważnie skrzywdzono człowieka, który przecież i tak ma traumę po tym wypadku, jak każdy maszynista – komentuje szef Związku Zawodowego Maszynistów Leszek Miętek. Jak zapewnił, skazany dziś pracownik ma asystę prawną i została złożona apelacja.

Podkreśla też, że wizja lokalna i eksperyment procesowy przeprowadzono zdaniem związku w sposób nieodpowiedni – w letni dzień, podczas gdy do wypadku doszło jesienią, po zmroku, podczas modernizacji linii i przy ograniczonej widoczności.

– To wszystko się wpisuje w skandaliczną sytuację związaną z procedurami prokuratury, która wszczyna z urzędu postępowanie przeciwko maszyniście przy każdym wypadku na przejeździe albo potrąceniu osoby postronnej. Będziemy apelować o zmianę takiego postępowania, które skutkuje takimi absurdalnymi wyrokami. Każdego z nas może zresztą spotkać taki skandaliczny wyrok, bo praktycznie codziennie dochodzi do potrąceń osób postronnych lub wypadków na przejazdach i nie widać żadnych działań w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa – kończy Miętek.

Aktualizacja 18 lutego: Prezes Sądu w Raciborzu prostuje informacje Polsatu

Oświadczenie w sprawie reportażu Polsatu wydała Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzena Korzonek. Podkreśliła w nim, że w artykule pominięto informacje m. in. o opinii biegłego z zakresu kolejnictwa. Co szczególnie istotne, inny niż podano w artykule jest tytuł oskarżenia - nie "nieumyślne spowodowanie śmierci:, a "nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu i spowodowanie wypadku, którego skutkiem była śmierć innej osoby", czyli z art. 177 §2 k. (kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8). Oświadczenie publikujemy w całości tutaj.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony